1400 میلیارد تومان بودجه صندوق نوآوری تامین شد

1400 میلیارد تومان بودجه صندوق نوآوری تامین شد


بهزاد سلطانی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: امیدواریم سال آینده با کمک دولت و مجلس سرمایه اولیه این صندوق، کامل شود و نیم درصد بودجه عمومی هم به این صندوق اختصاص یابد.

در این گفتگو مطرح شد:

حمایت از تولیدات شرکت های دانش بنیان باید انجام شود و اگر شرکت های دانش بنیان بتوانند بازار محصولات خود را به دست بیاورند دیگر نیازی به تسهیلات ندارند بنابراین با اعطای وام 9 درصد به خریداران، آنها تشویق می شوند تا محصول شرکت های دانش بنیان داخلی را بخرند.

پوشش سراسری ضمانت نامه شرکت های دانش بنیان را در سراسر کشور اینکه اکنون بانک ها حاضرند برای پیش پرداخت ، حسن انجام کار و دیگر تعهدات شرکت های دانش بنیان از طرف صندوق نوآوری و شکوفایی ضمانت نامه صادر کنند.

در ادامه حسن قدسی پور عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر هم با حضور در این برنامه با بیان اینکه تاخیر در پرداخت سرمایه صندوق نوآوری و شکوفایی موجب ضرر است و برای پرداخت تسهیلات باید در شرکت ها اولولیت گذاری کرد و باید شرکت هایی در اولویت قرار بگیرند که تاثیر بیشتری در جی دی پی دارند.

همچنین فقط حمایت مالی از شرکت های دانش بنیان کافی نیست، ‌ در اجرای طرح های بزرگ مانند میدان نفتی آزادگان باید شرکت های دانش بنیان داخلی نقش داشته باشند و دولت و صندوق نوآوری و شکوفایی در این زمینه توجه کافی کنند.

سلطانی: شرکت های حوزه نفت و گاز پتروشیمی و نیروگاه بیشترین تقاضا را از صندوق نوآوری و شکوفایی داشتند، و در این حوزه بیش از 194 شرکت، 183 میلیارد تومان در سه سال اخیر از این صندوق تسهیلات گرفتند.

بعد از آنها از آن شرکت های زیست فناوری است که بیش از 220 شرکت در این حوزه بیش از 230 میلیارد تومان در این سه سال به آنها تزریق شده است.

از 1300 طرح مصوب 250 طرح پایان یافته است و  در بخش خصوصی، زیست فناوری ،‌نفت ، گاز و پتروشیمی و داروهای پیشرفته در این سه سال در رده های اول هستند.

قدسی پور : باید برای شرکت های دانشگاهی اولویت ویژه قایل شویم. ‌40 طرح کلان ملی در کشور تصویب شده است  اما متاسفانه این طرح ها در سال های گذشته به تعطیلی کشیده شد.

جبار کوچکی نژاد عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: مجلس با در نظر گرفتن 3 هزار میلیارد تومان برای صندوق نوآوری و شکوفایی از شرکت های دانش بنیان حمایت کرد.

معمولا نخبگان از نظر مالی ضعیف هستند و در برخی موارد برای اجرای ایده های خود نیاز به تسهیلات بلاعوض دارند.

تلاش می کنیم در برنامه پنج ساله ششم توسعه، نیم درصد از بودجه عمومی را به صندوق نوآوری و شکوفایی اختصاص دهیم و این بودجه را پایدار کنیم.

هر سال دولت را موظف می کنیم 300 تا 400 هزار دلار از صندوق توسعه ملی به صندوق نو آوری و شکوفایی کمک کند.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری هم با بیان اینکه باید موج و جریان شرکت های دانشگاهی دانش بنیان شکل بگیرد، اگر 10 درصد پایان نامه های دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری قابلیت تجاری سازی داشته باشد، کشور متحول می شود ضمن اینکه صندوق حمایت های لازم را انجام خواهد داد.

در ادامه امیر فرشچی مدیر عامل شرکت دانش بنیان در ارتباط تلفنی با این برنامه با بیان اینکه پروسه های اداری دست و پاگیر هستند، وقتی یک طرح تصویب می شود به طور کلان بررسی می شود اما در زمان کارشناسی به قدری وارد جزئیات می شوند که این طرح به تعویق می افتد. موشکافی زیاد در این موضوع شرکت ها را دچار بحران می کند، افزود: صندوق باید نقش حمایتی داشته باشد نه مشارکتی.

در ادامه رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری گفت: 1380 طرح در 2 و نیم سال اخیر مصوب شد و حدود 1700 طرح رد شده است. با تصویب این طرح ها موج های دانش بنیان در کشور به راه افتاد است که نتایج آن مشخص خواهد شد.تا کنون تعداد زیادی از شرکت های نرم افزاری از صندوق نوآوری وام گرفتند، که در این حوزه 190 شرکت ، 120 میلیارد تومان تخصیص داده شده است.

 

 

منبع : دانش بنیان24