۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان وارد بازار سرمایه می‌شوند

۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان وارد بازار سرمایه می‌شوند


بحث اطلاعات محرمانه یک معضل در بازار سرمایه شده است بدین ترتیب که گزارش اطلاعات زودتر از آن‌که روی سایت رسمی سازمان بورس برود در بین افراد وجود دارد.

شاهین چراغی کارشناس بازار بورس و امیر هامونی مدیرعامل فرا بورس ایران ۲۸ خردادماه در برنامه گفتگوی ویژه خبری به بررسی وضوع بورس و سهامداران حقیقی پرداختند.وجود چند نهاد ناظر سبب متضرر شدن سهامداران شده است

شاهین چراغی کارشناس بازار بورس در ابتدا با اشاره به اینکه بودن چند نهاد ناظر (بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس) سبب متضرر شدن سهامداران شده است اظهار داشت: بر اساس اطلاعات موجود سپرده‌ها نزد سیستم بانکی یک‌میلیون و دویست هزار میلیارد تومان است لذا اگر نرخ سپرده‌ها بر روی ۲۰ درصد باشد در سال، ۶۴ میلیارد دلار به مردم سود سپرده پرداخت می‌شود و امسال سود عملیاتی شرکت‌های بورس در کل ۱۱ درصد بود.

بخشی از مشکلات در بورس ساختاری است

وی با بیان اینکه بخشی از مشکلات در بورس ساختاری است ادامه داد: بحث بسته شدن نهادها به دو دلیل برمی‌گردد که بخشی از آن از طرف ناشران است که اطلاعات را به‌موقع به بورس اعلام نمی‌کنند و بورس به جهت ابهاماتی که در ارائه اطلاعات دارد کنکاش بیشتری انجام می‌دهد.

این کارشناس بازار بورس با اشاره به اینکه بخشی دیگر به سختگیری برمی‌گردد که توسط سازمان بورس اعمال می‌شود و سبب بسته شدن نهادها شده است، اظهار داشت: بانک‌ها و شرکت‌ها باید اطلاعات خود را افشا کنند، در نوع گزارشگری اختلافاتی میان سازمان بورس و بانک مرکزی وجود دارد و لذا این اختلافات سبب بسته شدن نهاد بانک‌ها در طولانی‌مدت شده است.
وی با اشاره به اینکه وضعیت فعلی بازار سرمایه تا زمانی که مشکلات بازار پول حل نشود، درست نمی‌شود خاطرنشان کرد: مشکلاتی در رابطه با تخلفات بازار سرمایه داریم که باید حل شود، به‌جای اینکه بگوییم مشکل در بازار وجود ندارد باید بپذیریم که مشکل وجود دارد.
امیر هامونی مدیرعامل فرا بورس ایران در ادامه برنامه با اشاره به اینکه بحث بازار سرمایه و توقف بازگشایی نهادها به رکن شفافیت در بازار سرمایه برمی‌گردد گفت: همیشه این مسئله وجود دارد که نقد شوندگی را فدای شفافیت و یا بالعکس کرده‌ایم برای اولین بار در حوزه پتروشیمی توقف را در سال ۹۲ داشتیم، در سال ۹۳ توقف پالایشگاه‌ها و درنهایت توقف بانک‌ها را شاهد هستیم.
وی با اشاره به اینکه باید از حقوق سرمایه‌گذار و مردمی که سهام بانک‌ها را خریدند دفاع کرد افزود: سازمان بورس پیش‌نویسی را آماده کرده و آن را به تمام فعالان بازار اعلام کرده است.

شاخص بازار سرمایه کاملاً قابل‌اعتماد است
هامونی همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا در بازار سرمایه شاخص سازی صورت می‌گیرد یا خیر، گفت: قبلاً بحثی تحت عنوان بلوک زدن در بازار سرمایه وجود داشت که بر اساس دستورالعملی، این بازار از بازار سرمایه جدا شد و بر اساس آن دستورالعمل مقرر شد شرکت‌هایی که در این بازار (بلوک‌زنی) وجود داشتند معاملاتشان خارج از بازار معاملات نرمال انجام شود چراکه شاید صلاح نبود در بازاری که مردم معاملات خرد انجام می‌دهند بلوک جابجا شود و قیمت بازار خرد را تحت تأثیر قرار دهد.
وی به حادثه تروریستی دو هفته پیش تهران اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه این اتفاق می‌توانست بازار سرمایه را تحت تأثیر خود قرار دهد وظیفه ما بود که با حقوقی‌های بزرگ بازار سرمایه تماس بگیریم تا آن‌ها بازار را حمایت کنند، این کار صورت گرفت اما بحث بلوک‌زنی مطرح نبود بلکه مفهوم این کار حمایت از بازار در زمان شوک‌های مقطعی است که بعضاً باعث می‌شود که در برخی سهامداران خرد ما این احساس ایجاد شود که باید سهام خود را بفروشند.
مدیرعامل فرا بورس ایران همچنین در پاسخ به اینکه چرا سازمان بورس اجازه نمی‌دهد سودهای تخیلی پیش‌بینی شود اما محقق نگردد نیز بیان داشت: ممکن است شرکت‌هایی بازار آینده خود را اعلام کنند و اطلاعات گمراه‌کننده به بازار بدهند، درحالی‌که در دنیا این کار توسط تحلیل‌گران بازار صورت می‌گیرد.

وی افزود: برای حل این معضل سایتی در سازمان بورس راه‌اندازی شده که تحت نظارت کدال است تا شرکت‌ها اطلاعات واقعی خود را ارائه کند و بر اساس اطلاعاتی که بر روی لینک سایت قرار خواهد گرفت، تحلیل‌گران بازار و شرکت‌های مشاوره‌ سرمایه‌گذاری که از سازمان بورس مجوز گرفتند وظیفه‌شان این است که اطلاعات را تحلیل کنند و آنالیز درست را به بازار و سرمایه‌گذاران بدهند.

هامونی افزود: تاکنون هم در سازمان بورس دستورالعمل افشا و پذیرش دیده‌شده و انشا الله پیش‌نویسی که آماده‌شده مصوب خواهد شد تا دیگر لازم نباشد خود شرکت‌ها اطلاعاتی از آینده بازار خود ارائه کنند و بر اساس آن بتوانند سوءاستفاده انجام دهند.

مدیرعامل فرا بورس ایران خاطرنشان ساخت: دستورالعمل افشا پذیرش و معاملات با رویکرد بهبود فرآیند توقف و بازگشایی نمادها می‌تواند صورت بگیرد و اصلاح شود.

چراغی، کارشناس بازار سرمایه نیز با طرح این سؤال که واقعیت این است که آیا به این دستورالعمل‌ها توجه خواهد شد و یا با دارندگان اطلاعات نهان برخورد می‌شود، گفت: بحث اطلاعات محرمانه یک معضل در بازار سرمایه شده است بدین ترتیب که گزارش اطلاعات زودتر از آن‌که روی سایت رسمی سازمان بورس برود در بین افراد وجود دارد.

وی افزود: ممکن است این اطلاعات از سوی ناشر که اطلاعات را به سازمان بورس می‌دهد لو رفته باشد و یا امکان دارد این اطلاعات مربوط به بودجه شرکت باشد که خیلی هم مورد بازخواست قرار نمی‌گیرد.
هامونی نیز با بیان اینکه اطلاعات یک شرکت ممکن است بعضاً در اختیار مدیرعامل، اعضای هیئت‌مدیره و مدیر مالی شرکت قرار داشته باشد و این افراد بتوانند از آن سوءاستفاده کنند گفت: در فصل ششم قانون بازار سرمایه در این رابطه چاره‌اندیشی شده و تخلف افرادی که به‌نوعی بخواهند معاملات متکی به اطلاعات نهانی صورت دهند مورد پیگیری قرار خواهد گرفت و هم‌اکنون نیز دو تخلف در این رابطه صورت گرفته که منتظر اعلام نظر رأی دادگاه هستیم.

این موضوع محدود به پرونده کنتور سازی نیست و نام چندین شرکت دیگر مطرح است و همان‌طور که گفته‌شده در یک ماه گذشته حداقل دو تخلف را در بحث استفاده از اطلاعات نهانی پیگیری کردیم.

چراغی، کارشناس بازار سرمایه نیز با بیان اینکه یک سری تخلفات در حوزه شرکت‌های کارگزاری بورس فرا بورس و یا خود سازمان اتفاق می‌افتد گفت: زمانی که بحث متوقف شدن یک سری نمادها مطرح می‌شود شاهد حرکت یک سری از سرمایه‌گذاران هستیم که از جایی خط می‌گیرند که می‌توان منشأ این خط گیری‌ها را شناسایی کنیم.

هامونی مدیرعامل فرا بورس ایران در بخش دیگری از این گفتگو همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا تخلفی در سازمان بورس از همکاران خود کشف کرده‌اید یا خیر نیز بیان داشت: در سال ۸۵ این اتفاق برای چند همکار ما افتاد که برخورد قانونی خیلی سختی با آن‌ها صورت گرفت اما از این سال تا الآن حتی یک مورد هم پیش نیامده که همکاران ما در سازمان بورس، فرا بورس و سایر بورس‌ها بخواهند سوءاستفاده‌ای انجام دهند.

وی با بیان اینکه نسبت به ۱۰، ۱۲ سال گذشته روند رو به بهبود را در بازار بورس تجربه کردیم گفت: اگر اصل ۴۴ انجام نمی‌شد و شرکت‌های مرتبط با آن وارد بازار نمی‌شدند ما با یک بازار، ۲۰ هزار میلیارد تومانی طرف بودیم ولی الآن اعتبار بازار ما بیش از ۳۷۰ هزار میلیارد تومان است.

چراغی کارشناس بازار سرمایه نیز در بخش دیگری از اظهاراتش به پرونده توقف نماد کنتور سازی در بازار سرمایه اشاره کرد و بیان داشت: در رابطه با این پرونده، تخلف توسط سه رکن اتفاق افتاد؛ بازگشایی نماد توسط سازمان بورس شرکت‌های کارگذاری و بخشی نیز توسط کارکنان در کارگذاری‌ها و سازمان و شرکت بورس.

وی تصریح کرد: در خصوص تخلفات مربوط به سازمان بورس کوتاهی صورت گرفته اما در دو بخش دیگر شاهد تخلف بودیم.
هامونی مدیرعامل فرا بورس ایران نیز با بیان اینکه پرونده کنتور سازی در حال پیگیری است و منتظر رأی قاضی هستیم به اخبار جدیدی در حوزه بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: صنایع جدیدی در حال ورود به بازار سرمایه هستند تا الآن اکثر شرکت‌هایی که در بورس و فرا بورس هستند معمولاً با زور بازو، تجهیزات و ماشین‌آلات سنگین اداره شدند اما تا چند وقت دیگر شاهد ورود صنایع جدید به این بازار خواهیم بود.

۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان وارد بازار سرمایه می‌شوند
وی اعلام کرد: بر این اساس معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درخواست ورود ۲۶۰ شرکت دانش‌بنیان به بازار سرمایه را مطرح کرده که همین هفته این شرکت‌ها وارد بازار خواهند شد.

مدیرعامل فرا بورس ایران افزود: برنامه مدونی برای ورود شرکت‌ها و صنایع جدید در بحث‌های زیست‌فناوری، نانو تکنولوژی، IT و ITC داریم؛ ضمن آنکه سازمان صنایع کوچک نیز درخواست ورود ۱۵۰ شرکت کوچک و متوسط را به بازار سرمایه مطرح کرده است.

وی با بیان اینکه درصدد هستیم قاعده بازار سرمایه را بزرگ کنیم گفت: بازار آینده متعلق به شرکت‌های دانش‌بنیان و صنایع کوچک و متوسط خواهد بود.

از هفته آینده شاهد پذیره‌نویسی هلدینگ سرمایه‌گذاری هنر خواهیم بود

وی همچنین با اعلام این خبر که برای اولین بار شاهد ورود اقتصاد هنر به بازار سرمایه خواهیم بود گفت: از هفته آینده شاهد پذیره‌نویسی هلدینگ سرمایه‌گذاری هنر خواهیم بود که امیدواریم که بتواند تحریک‌کننده بازار سرمایه باشد. 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان

شرکت سورنا یزد