نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

گوگل نمونه موفق سرمایه گذاری خطرپذیر

گوگل نمونه موفق سرمایه گذاری خطرپذیر


گوگل/سورنا

گوگل به عنوان یک پروژی پژوهشی در ژانویه 1996 در دانشگاه استنفورد توسط لری پیج و سِرگی برین که دو دانشجوی دکتری علوم کامپیوتر در استنفورد بودند، شروع شد. 

بنیان گذاران گوگل/سورنا

در بدو امر Google تحت نام دامنه دانشگاه استنفورد عملیاتی شد: google.stanford.edu ولی نام دامنهGoogle در 15 سپتامبر 1997 ثبت شد و شرکت گوگل در 4 سپتامبر 1998 به ثبت رسید که محل آن، گاراژ یک خانه در منلو پارک در درة سیلیکون بود..

اولین سرمایه گذار در گوگل اندی بکتولشیم  از بنیان گذاران شرکت سان بود که در اوت 1998 حتی قبل از ثبت گوگل   100000دلار در آن سرمایه گذاری کرد، ولی پس از ثبت شرکت، سرمایه گذاران خطر پذیر معتبری در گوگل سرمایه گذاری کردند و در هدایت آن برای پیش رفت و توسعه نقش جدی ایفا کردند.

گوگل پنج سال پس از تاسیس در 19 اوت 2004 سهام خود را در بورس عرضه کرد و تبدیل به شرکت سهامی عام شد با استقبالی که از عرضه سهام گوگل به عمل آمد ارزش شرکت به 1/67 میلیارد دلار رسید، ارزشی که اکنون در مرز 400 میلیارد دلار قرار گرفته است!

گوگل که از یک گاراژ کوچک در منلوپارک شروع کرده بود اکنون پردیس بزرگی در ماونتین ویو در قلب دره سیلیکون، جایگاه دفتر مرکزی و فعالیت های عمده فناورانه آن است ولی در بسیاری از کشورهای دیگر نیز دفاتر و نمایندگی های آن فعالانه مشغول ارائه خدمات و فعالیت های تکنولوژیک هستند. در پردیس گوگل در ماونتین ویو حدود 30000نفر از کارکنان گوگل مشغول کار هستند

نمونه موفق سرمایه گذاری خطرپذیر/سورنا