گفتگو با نایب رئیس هیأت‌ مدیره سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات در مورد صادرات محصولات دانش بنیان

گفتگو با نایب رئیس هیأت‌ مدیره سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات در مورد صادرات محصولات دانش بنیان


هنوز مشکلات داخلی کشور را برطرف نکرده ایم تا به دنبال صادرات باشیم؛ این یک واقعیت است که شرکت های ایرانی دانش بنیان اصلا رقابت با خارجی ها را بلد نیستند و تجربه چندانی در این زمینه ندارند و باید دولت و حاکمیت بسترسازی های لازم را انجام بدهد.

تولید دانش بنیان و صادرات از جمله وعده همه مسئولان دولتی بوده اما در این زمینه هنوز کار جدی انجام نشده است. مقام معظم رهبری بارها در خصوص تولیدات دانش بنیان تاکیدات زیادی داشتند اما ان طور که انتظار می رود دولت در این زمینه گام بر نمی دارد.

قطعا یکی از بخش های مهم برای صادرات تولید دانش بنیان است و مسعود شنتیایی، نایب رئیس هیأت‌ مدیره سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات فناوری اطلاعات می گوید که هنوز آمار دقیقی در کشور وجود ندارد که چه محصولاتی با محور دانش بنیان تولید می شود و بر اساس بررسی های انجام شده بسیار کم است.

در کشور آمار دقیق و مشخصی از صادرات کالاهای دانش بنیان در کشور وجود ندارد و تا زمانی که بسترهای لازم و مناسب برای تولید و عرضه کالاها و محصولات دانش بنیان در داخل فراهم نباشد نباید و نمی توان به صادرات این محصولات فکر کرد. ما هنوز در تولید و عرضه محصولات دانش بینان در داخل کشور بسیار ضعیف هستیم و تعداد شرکت های بسیار محدود و کمی داریم. از طرف دیگر بسترهای لازم را نیز در اختیار نداریم و شرایط برای حرکت گسترده در این حوزه فراهم نیست بنابراین در تولید داخل محصولات دانش بنیان و ارائه آن ها به بازارهای داخلی هم با چالش رو به رو هستیم چه برسد به بازارهای صادراتی که برای حضور در آن ها باید برنامه های مشخص طولانی مدت و هدفمند داشته باشیم تا بتوانیم امکان رقابت پیدا کنیم. ۷۰ تا ۸۰ درصد ذهن مدیران واحدهای تولیدی و موسسات دانش بنیان در کشور درگیر کارهای اداری و چالش های قوانین و… در کشور است.

شنتیایی در مورد مشکلات پیش رو می گوید که :هنوز مشکلات داخلی کشور را برطرف نکرده ایم تا به دنبال صادرات باشیم؛ این یک واقعیت است که شرکت های ایرانی دانش بنیان اصلا رقابت با خارجی ها را بلد نیستند و تجربه چندانی در این زمینه ندارند و باید دولت و حاکمیت بسترسازی های لازم را انجام بدهد و فضای مناسب و آرامش را برای کسب و کار به وجود آورد، الان اکثر تولیدکنندگان به جای فکر به تولید و ایده های خلاق و جدید به دنبال حل مشکل بیمه، مالیات و ده ها قانون دست و پاگیر هستند

منبع : دانش بنیان 24