گزارش مالی شرکت سونی در سه ماهه نخست 2016

گزارش مالی شرکت سونی در سه ماهه نخست 2016


سونی در گزارش مالی مربوط به بهار ۲۰۱۶ خود از سود 205 میلیون دلاری  این کمپانی خبر داده است. البته سود این کمپانی در مقایسه با 797میلیون دلاری در مدت مشابه سال گذشته کاهش پیدا کرده است. گزارش مالی سونی برای بهار سال ۲۰۱۶ ترکیبی از عملکرد منفی و مثبت بخش‌های مختلف سونی است.

لازم به دکر است که گزارش مالی سونی در سه ماهه‌ی دوم سال ۲۰۱۶ میلادی تحت تاثیر زلزله‌ی کوماموتو قرار گرفته است، چراکه شماری از کارخانه‌های این کمپانی طی زلزله‌ی مورد نظر آسیب دیده‌اند. درآمد سونی در سه ماهه‌ی دوم ۲۰۱۶ بیش از ۱۵.۶۶۲ میلیارد دلار گزارش شده که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از آن نشان از کاهشی ۱۱ درصدی دارد.

از جمله‌ی سایر فاکتورهای تاثیرگذار در گزارش مالی سونی:

  • تقویت ارزش "ین" در برابر سایر ارزها

  • کوچک کردن بخش تولید گوشی‌های هوشمند که باکاهش 33درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته همراه بوده

  • کاهش رشد بخش موبایل سونی در کنار افزایش رقابت در حوزه‌ی گوشی‌های هوشمند که تاثیر شگرفی روی گزارش‌های مالی پیشین سونی گذاشته بود، بطوریکه سونی موبایل به تنهایی مسئول ایجاد ضرری ۵.۲ میلیارد دلاری در سال مالی گذشته‌ی میلادی است. این بخش از کمپانی موفق شده تا در سه ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی سود عملیاتی چهار میلیون دلاری را ارائه کند. که سونی در آینده با تمرکز روی گوشی های هوشمند رده بالا با هاشیه سود بالاتر قصد دارد این ضرر را جبران نماید.

  • بخش سونی گیمز که پلی استیشن را نیز شامل می‌شود، عملکرد بسیار درخشانی را از خود به جای گذاشته است، بطوریکه این بخش از کمپانی ۷۵ درصد از سود خالص کسب شده توسط سونی در سه ماهه‌ی دوم سال جاری میلادی را به خود اختصاص داده است. این بخش از کمپانی سود عملیاتی ۴۲۷ میلیون دلاری را گزارش داده که در مقایسه با مدت مشابه سال پیش نشان از رشدی ۱۲۶ درصدی دارد. درآمد این بخش از سونی در بهار ۲۰۱۶ بیش از ۳.۲ میلیارد دلار گزارش شده که این فاکتور نیز رشدی ۱۴.۵ درصدی را به خود دیده است.

  • علاوه بر فروش فوق العاده‌ی کنسول سونی در کنار بازی‌های توسعه یافته برای این کنسول، سونی با کاهش هزینه‌های این بخش در کنار هزینه‌ی کم در بخش بازاریابی، رشد سود خود را به ارمغان آورده است.

  • سونی پیکچرز ضرر 10.3 میلیون دلاری را برای این کمپانی به ارمغان آورده که ژاپنی‌ها افزایش ارزش پول ژاپن را عامل اصلی این موضوع می‌دانند، هرچند تولیداتی نظیر پرندگان خشمگین درآمد بالایی را در کنار تولیدات موسیقی این کمپانی برای سونی به ارمغان آورده است.

 

منبع خبر : زومیت