کشورهایی با کمترین هزینه شروع کسب و کار

کشورهایی با کمترین هزینه شروع کسب و کار


در سال‌های اخیر تلاش‌های بسیاری برای شروع کسب‌وکار جدید در کشورها صورت گرفته است. در جامعه مدرن و در حال تغییر، بسیاری از کشورها در جست‌وجوی راه‌حلی برای کسب‌وکاری قابل توسعه هستند و سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در این زمینه داشته‌اند.

در کشورهای در حال توسعه یا کمتر توسعه‌یافته این سرمایه‌گذاری با ریسک بیشتری همراه است. در عین حال، کارآفرینی‌ها در اغلب کشورهای توسعه‌یافته، رشد سریع‌تری را نشان می‌دهد. آن‌طور که کارشناسان گفته‌اند به‌طور کلی برای شروع سرمایه‌گذاری 3 فاکتور اصلی موردنیاز به‌ترتیب، ایده خوب، سرمایه و محل مناسب است. البته لازم نیست کارآفرینی حتما با ایده‌یی خاص و جدید صورت بگیرد تا موفق باشد، حتی یک ایده قدیمی با اجرایی مناسب و تکنولوژی به‌روز، می‌تواند بسیار موفقیت‌آمیز عمل کند. این مهم است که آن ایده تا چه اندازه بتواند در بازارهای جهانی مورداستقبال مشتریان قرار بگیرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تعادل ،  هزینه‌های شروع کسب‌وکار در هر کشور متفاوت است. آن‌طور که در گزارش‌های اخیر به دست آمده در سراسر اتحادیه اروپا، هزینه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار کمتر از یک‌سوم از یک‌درصد درآمد ناخالص ملی (GNI) کشورهاست. هنگامی که ایده‌یی برای شروع یک فعالیت اقتصادی نهایی می‌شود، گام بعدی آن تامین بودجه است. اگر کارآفرین نتواند هزینه‌های کسب‌وکار خود را تامین کند باید به‌دنبال سرمایه‌گذار مناسب باشد. در اتحادیه اروپا هزینه‌های شروع یک کسب‌وکار، نسبت به سایر نقاط جهان کمتر است. شروع کسب‌وکار، مقرراتی ازجمله مراحل اداری، ثبت‌نام و سایر فعالیت‌های قانونی را به‌دنبال دارد. تمام این مراحل زمان‌بر هستند و هزینه‌هایی را در پی دارند.

در تازه‌ترین گزارش‌ها، کشورهایی معرفی شده‌اند که برای شروع کسب‌وکار حداقل هزینه را صرف می‌کنند. در این گزارش، زمان سپری شده برای راه‌اندازی کار و هزینه‌های اداری و قانونی از فاکتورهایی است که در رتبه‌بندی کشورها موردتوجه قرار گرفته است. بر اساس این مطالعه صورت گرفته، هزینه شروع کسب‌وکار در اسلوونی به نسبت درآمد ناخالص ملی، در میان سایر کشورها بسیار پایین است. در این کشور تقریبا صفر درصد از درآمد ناخالص ملی برای سرمایه‌گذاری در کارآفرینی هزینه می‌شود. یعنی هیچ هزینه‌یی برای شروع کسب‌وکار صرف نمی‌شود. نیروی کار تحصیلکرده در این کشور، از سرمایه‌های اصلی توسعه به‌شمار می‌آید. اسلوونی همچنین از سیاست‌های ضدتورم و خصوصی‌سازی به نفع تجارت خود و جذب سرمایه‌گذار استفاده‌ کرده است. در واقع آن‌طور که در گزارش‌ها آمده است در این کشور، ثبت قانونی و شرایط اداری شروع کسب‌وکار رایگان با هزینه‌یی بسیار پایین صورت می‌گیرد و تلاش می‌شود با ساده‌ کردن و پایین ‌آوردن هزینه‌ها روند ایجاد شغل در یک مکان ایده‌آل تسهیل شود.

 بریتانیا نیز از دیگر کشورهایی است که راه‌اندازی کسب‌وکار در آن آسان بوده که همین موضوع منجر به افزایش فرصت‌های شغلی در این کشور شده است. در این کشور هزینه راه‌اندازی کسب‌وکار، حدود 0.1درصد از درآمد ناخالص ملی است. طبق گزارش‌های به دست آمده فعالیت‌های کارآفرینی در این کشور رو به افزایش است. بریتانیا همچنین در سال‌های متوالی در میان کشورهایی قرار گرفته که درصد بالایی از افراد به فعالیت‌های کارآفرینی مشغول هستند.

در ادامه این گزارش نام مقدونیه نیز به چشم می‌خورد. در این کشور که اقتصاد کوچکی دارد، ثبات اقتصادی باعث شده که به بهترین مکان برای شروع سرمایه‌گذاری و تشویق کارآفرینان تبدیل شود. در مقدونیه تسهیل راه‌اندازی کسب‌وکار منجر به کاهش چشمگیر بیکاری شده و هزینه‌های شروع کسب‌وکار در حدود 0.1درصد از درآمد ناخالص ملی گزارش شده است. قزاقستان، دانمارک، ایرلند، نیوزیلند و اتریش از دیگر کشورهایی هستند که هزینه‌های شروع کسب‌وکار به نسبت درآمد ناخالص ملی، بسیار پایین است.

 در قزاقستان مانند بریتانیا و مقدونیه، هزینه‌های شروع کسب‌وکار حدود 0.1درصد از درآمد ناخالص ملی برآورد شده است. این هزینه در کشوری مانند دانمارک به 0.2درصد از درآمد ناخالص ملی می‌رسد. دانمارک در سال‌های مختلف بهترین کشور برای کسب‌وکار معرفی شده است. هزینه شروع کسب‌وکار در ایرلند نیز 0.2درصد از درآمد ناخالص ملی است که در نیوزیلند و اتریش به 0.3درصد می‌رسد.

 طبق این گزارش، اگر دولت باعث شود فرآیند آغاز کسب‌وکار آسان شود، کارآفرینان بیشتری مایل به ایجاد کسب‌وکارهای جدید می‌شوند. این موضوع علاوه بر کاهش بیکاری و ایجاد شغل، منجر به افزایش درآمدهای داخلی کشور می‌شود. بسیاری از اقتصادهای بزرگ جهان، به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری موثر برای توسعه اقتصادی کشور، به تسهیل راه‌اندازی کسب‌وکار می‌پردازند.

منبع : اقصاد آنلاین