چگونه محتوا، ديجي كالا را تبديل به غول اينترنت كرد؟

در كسب وكارهايمان، توليد محتوا راجدي بگيريم، به واقع در دنیای امروز، محتوا پادشاه است.

"محتوا پادشاه است". این جمله را شاید بارها شنیده باشید. اما در این مطلب می‌خواهیم عمق قدرت این پادشاهی را با ارایه ی یک نمونه ی واقعی بیان کنیم.حمید و سعید جوان‌های ۲۶ ساله‌ای که به جای رج زدن راسته خیابان جمهوری و گم شدن در هیاهوی «ارزون ببر و گرون نبر» دلالان، نشستند پای اینترنت. نه پدرشان حاجی بازاری بود و نه وکیل‌الدوله‌ای که با سفارش‌نامه‌ای مفتخر به دریافت وام کم‌بهره یا بی‌بهره شوند، .سعید لیسانس مکانیک و فوق‌لیسانس ام‌بی‌ای از دانشگاه سازمان مدیریت صنعتی دارد و حمید لیسانس صنایع از دانشگاه خواجه نصیر و فوق‌لیسانس ام‌بی‌ای از دانشگاه علم و صنعت، هردو باسواد اما کم‌تجربه. کارشان را با قناعت بی‌هیاهو در دفتر قرضی برادر بزرگ‌ترشان در خیابان ابوسعید و تنها با اتکا به یک ایده شروع کردند. ایده‌ای که در ابتدا متکی بود به Content (محتوا) یعنی نقد و بررسی و فروش اینترنتی کالاهای دیجیتال مثل دوربین و موبایل، خبری هم از فروشگاه امروزی و بزرگ دیجی‌کالانبود. کاری را که امروز با ۵۰ میلیون تومان می‌شود راه انداخت یک دهه پیش برادران دیجی با ۲۰ میلیون تومان شروع کردند.

آن‌ها دوربینی از بازار می‌خرند که لنزش قلابی از کار درمی‌آید. همین اتفاق ناخوشایند جرقه‌ای می‌شود تا به این فکر کنند که سایتی راه بیندازند و به مخاطبان اطلاعات و آگاهی بدهند و بعد هم ‌جنس اصل بفروشند. با هفت نفر کار را شروع کردند. قدرت CONTENT و خوش‌نامی و استعداد آن‌ها باعث شد سرمایه‌گذاران نه بر روی سایت که بر روی برادران محمدی سرمایه‌گذاری کنند و دیجی‌کالا روزبه‌روز توسعه پیدا کرد. توسعه‌ای با نرخ رشد ۲۰۰ درصدی. بر اساس شنیده‌ها آن جمع ۷ نفره به ۱۲۰۰ و اندی رسیده که اکثرشان جوانان ۲۶ تا ۲۷ ساله‌ای هستند که در حال تجربه اولین فرصت شغلی‌شان هستند اما باانگیزه فراوان. انگیزه‌ای که ۸۵ درصد سهم بازار خرده‌فروشی آنلاین ایران را به دست آورده است.

همانطوركه اشاره کردیم، دیجی‌کالا تولید محتوا برای محصولات را سنگ بنای کار خود نهاده است و برای هر محصول بصورت تخصصی اقدام به نوشتن مطلب می‌کند. موضوع قابل توجه این است که برای اغلب محصولات، محتوای اختصاصی نوشته شده است.
حمید محمدی در اين باره ميگويد:
""
اولین مرحله، طراحی مدل تجاری دیجی‌کالا و توسعه آن با توجه به شرایط کشور و مخاطبان بود. در ابتدا بیشتر به تولید محتوای غنی و مفید به زبان فارسی پرداختیم که باعث جذب هرچه بیشتر بازدیدکنندگان به سایت شد. شاید بتوان گفت تولید محتوای تخصصی و بی‌طرفانه، که مورد استقبال کاربران هم قرار گرفت، مهم‌ترین عاملی بود که دیجی کالا را به شرایط موفق امروزی نزدیک کرد.""
در كسب وكارهايمان، توليد محتوا راجدي بگيريم، به واقع در دنیای امروز، محتوا پادشاه است.