چگونه فعالیت شرکت خود را به سمت دانش بنیان شدن سوق دهیم؟

چگونه فعالیت شرکت خود را به سمت دانش بنیان شدن سوق دهیم؟


سر ارزیاب برتر شرکت های دانش بنیان گفت: شرکت های صنعتی، طراحی و تولیدی می توانند فعالیت های خود را به سمت دانش بنیان شدن سوق دهند.

حسین فتح اللهی سر ارزیاب برتر شرکت های دانش بنیان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه چگونه می توان شرکت خود را به عنوان یک شرکت نوپا معرفی کرد، افزود: این شرکت ها باید دانش فنی و طراحی یا توسعه کالاها را داشته باشند و خدمات دانش بنیان یا دانش فنی طراحی یا تغییر اساسی فرآیند تولید و پیچیده را مبتنی بر فعالیت ها تحقیق و توسعه کسب کرده باشند.

در این مصاحبه موارد زیر مطرح شد :

افرادی که قصد دانش‌بنیان شدن را دارند در ابتدا باید یک شخصیت حقوقی داشته باشند و در خواست دانش‌بنیان شدن خود را به سایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری انجام دهند.

شرکت‌های متقاضی برای نوپا شدن پس از تولید کالاها و خدمات دانش‌بنیان با ارائه برنامه تولید بر مبنای آیین‌نامه مصوب کارگروه، ارزیابی شده و برای یک مدت محدود می‌توانند از تسهیلات و مزایای قانون استفاده کنند و برای تمدید زمان استفاده از مزایای قانون، باید دوباره ارزیابی شوند و درباره امکان استفاده از مزایای قانون، در زمان ثبت شرکت نمی‌توان اظهارنظری کرد و ارزیابی‌ها بر مبنای عملکرد شرکت‌ها پس از ثبت و فعالیت شرکت انجام می‌‌شود.

از دیگر ویژگی‌های شرکت‌های نوپای دانش‌بنیان این است که حداقل یک سال از تاریخ ثبت شرکت مورد نظر گذشته باشد. همچنین حداقل دو سوم از اعضای هیأت مدیره شرکت، باید حداقل دارای مدرک کارشناسی باشند یا حداقل‌ یک سال سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت و یا سابقه مدیریتی داشته باشند و حداقل یک اختراع ثبت‌ شده ارزیابی شده داخلی یا یک اختراع بین‌المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت باشند.

: شرکت متقاضی باید تولیدکننده کالا یا کالاهای دانش‌بنیان خود را بر مبنای ایجاد دانش فنی، از طریق فعالیت‌های تحقیق و توسعه نهادینه و بومی‌سازی کرده باشد. همچنین برنامه طراحی و تولید کالاهایش باید دانش‌بنیان باشد و عملکرد آن باید عملکرد تحقیق و توسعه باشد.

شرکت‌های تولیدی شرکت‌هایی هستند که سال‌ها است در حال تولید محصول هستند و همه نیروهای‌شان بیمه بوده و مهم‌ترین ویژگی‌شان برای اخذ مجوز دانش‌بنیانی این است که ۵۰ در صد از در آمد فروش محصولات‌شان باید دانش بنیانی باشد ولی در شرکت‌های صنعتی تنها ۱۰ درصد از محصولات ناظر بر فروش دانش بنیانی باشد، کافی است.

شرکت‌هایی که قصد دانش‌بنیان شدن را دارند، می‌توانند از مزایای این اسم نیز از جمله اخذ تسهیلات و حمایت‌های مالی از صندوق نوآوری و شکوفایی با نرخ بهره کمتر، اقدام به راه‌اندازی کارگاهی برای تولید محصولات خود در محدوده شهر استفاده کنند که البته این مزایا گفته شده برای نیروهای متخصص و فعال و دارای شرایط خاص قابل بهره‌مندی است.