پارک علم و فناوری یزد

پارک علم و فناوری یزدپارک علم و فناوری یزد

نخستین جلوه صنعت ریسندگی و بافندگی جدید در یزد، کارخانه اقبال است. این کارخانه در سال 1312ه.ش راه اندازی گردیده است. کارخانه اقبال مربوط به دوره پهلوی است و در یزد، محله سر دو راه، خیابان شهید مطهری، حد فاصل چهار راه فرهنگیان و میدان آزادی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۷ اسفند ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۷۸۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پارک علم و فناوری یزد / سورنا

این کارخانه به مساحت 39000 متر مربع و مساحت زیربنای 16000 متر مربع  است و هم اکنون با کاربری پارک علم و فناوری یزد در حال فعالیت می‌باشد .

پارك علم و فناوري يزد داراي مراكز رشد فناوري اطلاعات و ارتباطات، بيوتكنولوژي و مهندسي پزشكي، مديريت، اقتصاد، علوم انساني مي‌­باشد و مراكز رشد اقماري در شهرستان‌هاي ابركوه، ميبد، بافق، خاتم و مهريز را نيز تحت پوشش دارد.

هدف از تآسيس مراكز رشد كمك به رشد و توسعه شركت‌هاي كوچك فناور و كاهش ريسك دوره راه­ اندازي اين شركت‌ها از طريق ايجاد زيرساخت‌هاي لازم و ارائه خدمات با ارزش افزوده بالا مي‌­باشد.

مراكز رشد به شركت‌هاي تحت پوشش خود، در كنار حمايت‌هاي مالي با ارائه مشاوره­‌ها و آموزش‌هاي لازم در زمينه­‌هاي راه اندازي كسب و كار و مديريت، مالي و حسابداري، حقوقي، قوانين كار و بيمه، بازاريابي و ... در جهت كسب موفقيت ياري مي­‌رسانند. علاوه بر آن استقرار مؤسسات نوپا در كنار ساير مؤسسات فناور و بهره‌گيري از فضاي هم افزايي ايجاد شده نقش مؤثري در رشد و ارتقاي اين گونه مؤسسات دارد.

در ساختار مراكز رشد بخشي با عنوان مركز رشد مقدماتي پيش بيني شده است كه براي استقرار هسته‌­هاي در شرف تاسيس شركت و يا شركت‌هاي نوپايي كه شرايط لازم جهت پذيرش در مركز رشد را ندارند در نظر گرفته شده است. در مركز رشد مقدماتي ضمن ارائه خدمات استقرار، آموزش‌ها و مشاوره‌­هاي لازم در اختيار واحدهاي مستقر قرار مي­‌گيرد تا پس از طي دوره 6 ماهه و در صورت كسب شرايط لازم در مراكز رشد استقرار يابند.

نظر به لزوم تمركز فعاليت مؤسسات مستقر در مراكز رشد بر روي يك زمينه خاص فناوري، لازم است مؤسسات متقاضي پذيرش، طرحي را تحت عنوان ايده محوري ارائه نمايند كه عمده فعاليت خود را در دوره حضور در مراكز رشد حول اجراي اين طرح متمركز نمايند. طرح مذكور ضمن دارا بودن ويژگي‌هاي فناوري و نو بودن بايد داراي توجيه اقتصادي كافي باشد بطوريكه پس از اجرا منجر به ايجاد محصول يا خدمت فناوري قابل ارائه به بازار گردد.