هوش مصنوعی گوگل و شکست قهرمان بازی GO

هوش مصنوعی گوگل و شکست قهرمان بازی GO


بیش از ۸۰ هزار نفر در سراسر دنیا این رقابت میان هوش مصنوعی گوگل و یکی از قهرمانان بزرگ دنیا در این بازی استراتژیک، را از طریق شبکه یوتیوب مشاهده خواهند کرد. بازی که پیش بینی میشود در نهایت با پیروزی هوش مصنوعی گوگل به پایان برسد.این اولین مسابقه از سری پنج گانه چالش DeepMind گوگل است. هوش مصنوعی در برابر انسان. رقابتی بزرگ بر روی یک صفحه با الگوریتم بسیار پیچیده و مهره های سیاه و سفید.

اگر تا کنون در باره بازی استراتژیک Go چیزی نشنیده اید، در این خصوص تنها نیستید. این بازی که به وفور در کشورهای چین، کره و ژاپن انجام میشود، یک بازی باستانی است که طی آن دو رقیب باید با حرکت های هوشمندانه خود مهره ها را به گونه ای بر روی صفحه قرار دهند که بیشترین فضا را در اختیار خود بگیرند.میتوانید آن را با شطرنج مقایسه کنید، البته با صفحه ای تک رنگ. البته بازیگران بزرگ Go این بازی را اینطور نگاه نمیکنند زیرا در نظر آنها شطرنج در مقایسه با Go مانند آب خوردن است.

AlphaGo که توسط بازوی هوش مصنوعی گوگل طراحی شده است به گونه ای برنامه نویسی شده تا از یکی از مهمترین موانع بزرگ بر سر راه هوش مصنوعی عبور کند: شکست رقیبان در بازی Go. صفحه ۱۹ در ۱۹ Go احتمالات حرکتی تقریبا بی نهایتی را در بر دارد که هر کدام نتایج خاص خود را به دنبال دارند که محاسبه آنها از حوصله و توان هوش مصنوعی متعارف با مکانیزم Brute Force خارج است.

AlphaGo پیش از این در ماه اکتبر موفق به شکست Fan Hui یکی از بزرگان این بازی شده بود. گوگل ۵ ماه صرف بهینه سازی الگوریتم و هوش این ماشین کرده است تا با انجام چندین بازی پی در پی پایگاه داده حرکت های آن را تکمیل کند.اما اکنون در رقابتی که از زمان بازی «کاسپاروف» با Deep Blue دیده نشده است، AlphaGo قرار است با Lee Sedol بازی کند و در حالی که Fan Dui در این بازی دان ۲ داشته است، اما Lee دان ۹ این بازی است و در حال حاضر دومین بازیگر بزرگ Go در سراسر دنیا است.

 در اولین رقابت که ۴ ساعت به طول انجامید هوش مصنوعی گوگل موفق شد LEE را شکست دهد. پیش از این بازی Lee گفته بود که از موفقیتش در شکست AlphaGo مطمئن است و قرار است در طی ۵ رقابت با نتیجه ۵ به صفر این هوش مصنوعی را شکست دهد.

بعد از شکست Lee طراحان AlphaGo یعنی «مصطفی سلیمان» و «دمیس هاسابیس» موفقیت خود را در شبکه اجتماعی توییتر جشن گرفتند. سلیمان نوشت: ما تاریخ ساز شدیم. چه لحظه شگفت انگیزی!

 

منبع: آی تابناک