مسیر اجرای 300 طرح استارتاپی هموار است

مسیر اجرای 300 طرح استارتاپی هموار است


موضوع استارتاپ و شرکت های دانش بنیان از چندین سال قبل مطرح شد، اما طی یکی دو سال گذشته بخصوص از طریق دانشگاه ها، استارتاپ، اکوسیستم، صندوق جسورانه و خطر پذیر و واژه هایی از این دست وارد ادبیات کارآفرینی کشور شد و می توان در آینده سهم ویژه ای در بورس برای آنها قائل بود.

عطاءاله افتخاری مدیر توسعه کسب‌وکار صندوق سرمایه گذاری جسورانه رویش لوتوس وابسته به تامین سرمایه لوتوس پارسیان، ضمن بیان مطلب فوق  به موارد زیر اشاره کرد :

  • موضوع استارتاپ خیلی مساله جدیدی نیست، اما در حال حاضر ساختارمند شده است و این ساختارمندی در همه حوزه ها دیده می شود. فرهنگ سازی در تیم های در حال شکل گیری، مشاوره و راهنمایی سایر نهادها به استارتاپ ها و صندوق های جسورانه، قانون گذاری نهادهای نظارتی، همچنین خدماتی که از طریق بورس و فرابورس به آنها ارائه می شود کرد ساختارمندی آنها است.

 

  • زمانی که تاریخ استارتاپ و صندوق جسورانه در آمریکا را مطالعه می کنیم می بینیم که ایران هم با اندکی تغییر در همان مسیر حرکت کرده است. در حال حاضر توسعه استارتاپ ها و صندوق های جسورانه در ایران قابل احساس است و شکل گیری بسیاری از استارتاپ های کشور، کاملا منطبق با استارتاپ های ایالات متحده است.

 

  • فضای مثبتی برای توسعه حوزه استارتاپ در کشور ایجاد و همچنین فرهنگ کارآفرینی استارتاپ ها تقویت شده و سرمایه گذاری روی این حوزه افزایش یافته است، و یکی از مهمترین مسائلی که باید به آن توجه داشت موضوع تناسب سرمایه های قابل تخصیص به کارآفرینان استارتاپی است. اگر تیم های استارتاپی افزایش داشته باشند و سرمایه لازم برای آنها در دسترس نباشد و یا اگر تیم ‌ها و ایده‌های با کیفیت و قوی وجود نداشته باشند و سرمایه بیش از حد وجود داشته باشد، ارزش گذاری و سرمایه گذاری ها هیجانی صورت می گیرد و روند توسعه حوزه استارتاپی کشور با چالش مواجه می شود.

 

  • موافقت اصولی سازمان بورس و تاسیس و راه‌اندازی 5 صندوق سرمایه گذاری جسورانه، تزریق نقدینگی به فضای کارآفرینی کشور را رقم زده و تعادل بین سرمایه لازم و تعداد تیم های استارتاپی کشور را ایجاد خواهد کرد.

 

  • شرکت های حاضر در بازار سرمایه، بیشتر کالا محور و تولید محور هستند اما حوزه استارتاپی و به طور خاص IT بیشتر خدمات محور هستند به همین دلیل، فضای مناسبی برای تامین مالی و سرمایه گذاری از طریق بازار بورس برای آنها وجود دارد و به نظر می رسد در آینده نه چندان خیلی دور، حضور صعودی شرکت های خدمات محور در بورس را شاهد باشیم.

 

  • وی به ظرفیت حضور استارتاپ ها اشاره کرد و گفت: ارزش بورس ایران در حال حاضر حدود 300 هزار میلیارد تومان با برخورداری از 40 صنعت متنوع است که به نظر یک دهم این رقم یعنی 30 هزار میلیارد تومان آن می تواند به راحتی به حوزه تکنولوژی اختصاص یابد. در آمریکا حدود 25 درصد از ارزش بورس وابسته به شرکت های IT مانند گوگل، فیس بوک و غیره است و سهام بزرگ ترین شرکت هایی که در بورس آمریکا داد و ستد می شود، متعلق به شرکت های تکنولوژیک است و تغییر در ترکیب صنایع بورس ایران نیز قابل تحقق است.

 

منبع: پايگاه اطلاع رساني بازار سرمايه