محمد جواد شکوری مقدم (موسس سایت آپارات)

محمد جواد شکوری مقدم (موسس سایت آپارات)


محمد جواد شکوری مدیر عامل سایت معروف آپارات است. وی متولد 1361 است و از 16 سالگی با دنیای برنامه نویسی آشنا شده و بطور پاره وقت با شرکت ایران سیستم همکاری می کرد. شکوری تحصیلش را وقتی که در ترم پنجم رشته برق دانشگاه امیرکبیر بود رها کرد. وی به این نتیجه رسیده بود که الکترونیک آنطور که بادیدین نتایج نهایی برنامه نویسی هایش به وجد می آمد، انگیزه ادامه کار را  برای او بهمراه ندارد، به همین دلیل تصمیم به ترک تحصیل می گیرد و برنامه نویسی را به طور جدی دنبال می کند. او بهمراه برادرش و با سرمایه اندک در یکی از اتاق های شرکت ایران سیستم کار خود را آغاز کرد.

وی در آن زمان یعنی سال 83 که همزمان با شروع  روی کار آمدن  اورکات در ایران بود ، با الگو برداری از آن، "کلوپ" را راه اندازی کرد که توانست کاربران زیادی را به خود جذب کند. پس از مدتی برای توسعه سرویس‌ها، میهن‌ بلاگ را خریداری می‌کند. به درخواست کاربران تصمیم به اضافه کردن سرویس ویدئو در کلوپ می‌گیرند اما بعدتر به این نتیجه می‌رسند که خود سرویس ویدئو می‌تواند مستقل عمل کند و آپارات را به عنوان سرویس به اشتراک‌گذاری ویدئو در سال ۸۹ راه‌اندازی می‌کنند. امروزه آپارات بیش از چهار میلیون نمایش ویدئو در روز و ۱۴ میلیون آی‌پی واحد بیننده در ماه را تجربه می‌کند و یکی از موفق‌ترین سایت‌های پخش ویدئو است.

ابتدای کار با مشکلات زیادی همراه بوده است . تمامی برنامه‌ها توسط تیم شان نوشته شده است و تاکنون مجبور به خرید لایسنس یا نرم‌افزار از خارج از کشور نشده‌اند و البته الان اگر مجبور شوند این کار را خواهند کرد. تیم آنها دائم در حال توسعه هستند مثلاً کانورتور ویدئوی اولیه‌شان را بعد از دو ماه عوض کردند و بعدی را پس از هفت ماه و همین‌طور به جلو می‌روند. این مسیری است که دائم باید در آن پیش برویم.

پهنای باند در ابتدا یکی از مشکلات جدی  اپارات بود چرا که برای بارگزاری هر فیلم باید با ابزارها ابتدا حجم آن را با حفظ کیفیت پایین می اوردند تا با سرعت اینترنت کشور سازگار شود.

با توجه به قوانین ایران مشکلاتی هم در نظارت و کنترل محتوی بارگزاری شده داشتند که همانند سایر رقیبان خارجی خود از قانون گزارش کاربر برای این مورد استفاده می کند و تا کنون در این امر موفق هم بوده اند.

مدیر آپارات فیلترینگ موجود در ایران ، بخصوص فیلترشدن شبکه اجتماعی یوتیوپ را یکی از عواملی که در موفقیت وی موثر بوده است عنوان می کند. وی معتقد است که در حال حاضر آپارات توانسته است به جایگاه قابل توجهی در ایران برسد که حتی بعد از برداشتن این فیلترینگ ها با بررسی عوامل مختلف همچنان این محبوبیت را حفظ خواهند کرد. در حال حاضر آپارات مورد توجه شرکتهای بزرگ، شخصیتهای مهم سیاسی و اجتماعی قرار گرفته است.

شکوری،بعد از آپارات، تصمیم دارد سیستم "آپارات تی وی "، سیستمی که برای مشاهده آنلاین فیلم و سریال با پرداخت حق عضویت را که الگوبرداری شده از  Netflix است و "آپارات کودک" که مخصوص بارگزاری  محتویات کودک است را راه اندازی کند.