محسن طالب ( مدیر استارت آپ کی کجاس؟)

محسن طالب ( مدیر استارت آپ کی کجاس؟)


در «کی کجاس» قرار است به هرگونه از نیازهای جستجوی شما در بانک اطلاعات شهری پاسخ دهند و تازه این اول راه است و آنطور که مدیر این استارت‌آپ می‌گوید: «این خدمات قرار است به سراسر ایران گسترش یابد.»

زمانی که وارد سایتkikojas.com  می شویم و یا وارد اپلیکیشن‌ می‌شویم، انگار می‌توانیم به هر نقطه از پایتخت سفر کنیم. از مکان‌های تفریحی و گردشگری تهران گرفته که با عنوان «چی کار کنم؟» در سایت‌ می‌بینیم و تا همه‌رستوران‌هاو اغذیه‌فروشی‌های مختلف این شهر که با عنوان «چی بخورم؟» ثبت شده است.

 ‌محسن طالب، مدیر و بنیانگذار شرکت «سیدار استودیو» و پروژه «کی کجاس» است. او که ۳۳ ساله است و کارشناس ارشد مدیریت  IT   است.

معرفی " کی کجاس؟"

کی کجاس، یک سرویس بانک اطلاعات شهری مبتنی بر نقشه و با محتوای باز است، بدین معنی که همه کاربران می‌توانند در توسعه و  به‌روز نگاه داشتن اطلاعات آن همانند ویکی‌پدیا  نقش داشته باشند. انواع مکان‌های فرهنگی و مراکز خدمات‌دهی ‌روی نقشه آن موجود است. ۳۶۰ تا  دسته بندی از مکان‌های مختلف شهر و علاوه بر آن ۲۱۳  هزار دیتا‌ روی نقشه راهنمای ان موجود است. کی کجاس در چهاردهم شهریور ۹۳ متولد شد.

ایده اولیه کی کجاس؟

ایده‌ کی کجاس الگوی خارجی دارد، ایده‌ تاسیس فضایی که به صورت مجازی به کاربر اطلاعات خدمات و مکان‌های درون‌شهری را دهد. موسس کی کجاست ، معتقد است که کی کجاست باید بتواند تکمیل‌کننده‌ ایده‌ کتاب اول، اما با امکانات و خدمات به‌روزتر و جدیدتر در فضای آنلاین باشد .

دو الگوی خارجی دارد که درواقع حاصل کار کی‌کجاس ترکیبی از این دو است.Yelp  یک استارت‌آپ آمریکایی است که مانند کتابچه‌های Yellow Pages(کتابچه‌های زردرنگی که اطلاعات امکانات درون شهری را در اختیار شما می‌گذارند) کاملا جامع است و استارت آپ For Square که مکان‌های غیر‌رسمی و عمومی‌تر را نشان می‌دهد. در کی کجاس؟ از Yelp جامعیت و کامل‌بودنش را و از For Square نشان دادن مکان‌های غیر‌رسمی و عمومی‌تر را الگو گرفته و استفاده کرده است.

 ‌خدماتی که کی‌کجاس ارائه می‌دهد

کی کجاس استارت‌آپی است که از دل شرکت سیدار استودیو بیرون آمد و سیدار استودیو، یکی از بخش‌های اصلی‌ای که دارد، سیدار مَپ است. سیدار مَپ محصول خود را به خیلی از شرکت‌ها از جمله اسنپ عرضه کرده است. نقشه خود کی کجاس را هم از سیدار مَپ تهیه شده است، بنابراین پس از خدماتی که از قبل اشاره شد، اولین و مهم‌ترین خدمت آن، سرویس نقشه است که شامل خدمات تخصصی نقشه، مثل پیدا کردن آدرس از روی نقطه و پیدا کردن نقطه از روی آدرس است. دوم مسیریابی روی نقطه و برای مورد سوم، می‌توان از ارائه رایگان این خدمت به  عموم یاد کرد‌ که همه ‌این خدمات در قالب یک اپلیکیشن به شما ارائه می‌شود.

وضعیت فعلی کی کجاس؟

۲ سال و یک ماه است که سرویس لانچ شده است. آمار‌ها حاکی از آن است که ۶۰ درصد کاربران روی موبایل(از اپلیکیشن‌ها) و تنها ۴۰ درصد روی کامپیوتر استفاده می‌کنند. از شهریور ماه امسال که اپلیکیشن‌ را راه‌اندازی کردند، ۶ تا ۱۰ درصد به کاربران و مخاطبان آنها اضافه شده است.

مدیران کی کجاست مشکلات زیادی را تا به حال پشت سر گذاشته‌اند، از جمله؛ مشکلات مالی(نداشتن پول برای ادامه راه) که با قرض کردن وام و درآمد حاصل از پروژه‌های جانبی کنار استارت‌آپ آن را برطرف کردند. نگه داشتن انرژی و انگیزه‌افراد برای ادامه‌ کار که راه‌حل آن چیزی جز صبر، مقاومت و پایداری نبود از دیگر چالش‌های ما بوده است. بحث شراکت و بنیانگذاران که یکی از مشکلات ما بود، با اعتقاد و امید به پروژه و امیدواری به ثمره مثبت کار، آن را برطرف کردیم. مشکل دیگر ما زمان‌بر بودن تولید محصول و خستگی افراد بود که با ارائه محصول به صورت نصفه به بازار از پس آن بر‌آمدیم.

 برنامه آینده کی کجاس

یکی از مواردی که برای آینده‌ کی‌کجاس در نظر دارند، گسترش آن به کل ایران است. دومین مورد، راه‌اندازی Affiliation Program  است که این به معنای کسب درآمد از طریق شراکت تجاری در پروژه است (‌مثل همکاری کی‌کجاس با اسنپ، تخفیفان و...)