نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

سرمایه گذاری خطرپذیر(Venture Capital) قسمت اول

سرمایه گذاری خطرپذیر(Venture Capital) قسمت اول


سرمایه‌گذاری خطر پذیر  که از آن با عنوان‌های "سرمایه‌گذاری جسورانه" یا "سرمایه‌گذاری کارآفرینی" نیز نام می‌برند، عبارت است از تأمین سرمایه لازم برای شرکت‌ها و کسب‌وکارهای نوپا و کارآفرین که مستعد جهش و رشد ارزش می باشند و البته ریسک فراوانی هم دارند. این شرکت‌ها در مراحل ابتدایی رشد و تکامل اقتصادی خود، مورد توجه سرمایه‌گذارانی هستند که با ارزیابی موشکافانه خود، شکاف سرمایه و کمبود نقدینگی شرکت‌های کارآفرین را جبران می‌کنند و در گروه سهام‌داران آن‌ها قرار می‌گیرند. سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر با مدیریت فعالانه و برنامه ریزی در توسعه مدل‌های راهبردی، در کسب ‌وکار هدف و ارزش افزوده و افزایش قیمت سهام این شرکت‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند.

 

سرمایه گذاری خطر پذیر/سورنا

"نوپاها" عموماً سازمان یا شرکت های نوپایی هستند که عمدتاً در مرحلۀ توسعه و تحقیقات بازار هستند. بحث نوپا در دنیای که مبتنی بر فناوری اطلاعات بوده ظهور کرده و از میان آن، شرکت های  بزرگی به وجود آمده اند. شرکت های دات کام بزرگی مانند مایکروسافت، گوگل و فیس بوک و اپل  که هم اکنون در فهرست برترین شرکت های دنیا قرار دارند؛ ابتدا نوعی نوپا بوده اند. در سال 2014 شرکت اپل رتبه 1 ، شرکت گوگل رتبه 4 ، شرکت ماکروسافت رتبه 3 و شرکت سیسکو رتبه 56 را از آن خود کردند . نوپاها عموما بر پایۀ یک ایدۀ نوآورانه و تشکیل یک تیم کاری بوجود می آیند. مشخصۀ بارز آن ها خاصیت رشد و گسترش پذیری در آینده است. گسترش سریع و بیش از انتظار و احتمال بازگشت سرمایۀ جالب توجه در آینده، همان جذابیتی است که سرمایه گذاران ریسک پذیر را به طرف نوپاها جذب می کند.

نمونه های موفق :

گوگل/سورنا اپل/سورنا اینتل/سورنا مایکروسافت/سورنا

 

نمونه های موفق ایرانی :

                 دیجی کالا/سورنا آپارات/سورنا آیس پک/سورنا              

 

نمونه های ناموفق:

              راکملت/سورنا کوئرکی/سورنا                    

 

سرمایه گذاران خطرپذیر یک سبد از انواع سرمایه گذاری بر روی کسب و کارهای نوپای مختلف دارد که مدام در حال مدیریت آن ها می باشد. مانند همان کاری که صندوق های سرمایه گذاری فعال در بورس تهران انجام می دهند. با این تفاوت که آن ها سبد سهام شرکت های بزرگ دارند اما سرمایه گذاران خطرپذیر یک سبد از کسب و کارهای نوپا و آینده دار دارند. سرمایه گذاران خطرپذیر به شرکت ها کمک می کند تا به مرحله عرضه عمومی  برسند.

گروه های صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر (Venture Capital)

 گروه های صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر(VC) ایده اولیه آن در سال 1939 در آمریکا شکل گرفت، گرو ه های  صندوق های سرمایه گذاری که پروژه های خطر پذیر را تامین مالی می کنند یکی از زنجیره های اصلی سیستم ملی نوآوری و از ارکان اصلی کارآفرینی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه می باشد . ویژگی های این صندوق ها شامل موارد زیر است :

1)       مشارکت در مدیریت شرکت ها

سرمایه گذاران خطرپذیر با مشارکت در مالکیت شرکت های نوپا، خود را در قبال موفقیت آنها متعهد می دانند و بیشترین سعی را دارند که با کمک به موفقیت شرکت های نوپا، سود سرمایه گذاری خود را افزایش دهند. ارتباطات فردی و سازمانی این سرمایه گذاران راه گشای شرکت های نوپاست.

2)       ارزیابی مدیریتی

مهمترین شاخص ارزیابی شرکت های نوپا، وضعیت گروه مدیریتی آنهاست. بررسی وضعیت گروه مدیریتی به سبب ماهیت غیرمعمولی آن به تجربه و دانش فراوانی نیاز است و مهارت های خاصی از جمله انسجام ، مدت ، سابقه ، تعهد ، دانش تجاری ، برخورداری از مهارت های تخصصی و پذیرش مشاور را می طلبد .

3)       تامین مالی و خطرپذیری

اهمیت سرمایه گذاری خطرپذیر در توسعه تکنولوژی و رشد اقتصادی،  بیشتر به ویژگی خطرپذیری باز می گردد . کارآفرینی که فکر و ایده ی نو و خلاقانه خود را در سر دارند و امید دارند  که به صرفه باشد به علت عدم دسترسی به منابع مالی ، ممکن است ناامید شوند و از ادامه کار صرف نظر کنند.

4)       انگیزه سود آوری

سرمایه گذاری خطرپذیر یعنی پذیرش ریسک به امید کسب سود فراوان در آینده . پذیرش ریسک با کسب انگیزه باید همراه باشد . افرادی که سرمایه و پول خود را در طرح های کارآفرینانه و خلاقانه صرف می کنند باید برنامه بلند مدتی در کسب سود داشته باشند . سود مورد انتظار صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر از محل افزایش ارزش سهم ماکیت آنها در زمان فروش حاصل می شود .

5)       دیدگاه بلند مدت

خطرپذیری و کسب سود باید با درنظر گرفتن دید بلند مدت باشد . در توسعه تکنولوژِی و خطر پذیری در این موضوع ، دید کوتاه مدت جایی ندارد و سرمایه گذاری خطرپذیر ذاتا باید با دید بلند مدت باشد .

6)       مدیریت حرفه ای

در مورد سرمایه گداری خطرپذیر و چگونگی آن ،  باید پروژه ای که در آن سرمایه گذاری صورت می گیرد با دقت هرچه تمام ارزیابی شوند و پروژه هایی انتخاب شوند که بازدهی بالایی دارد . پروژها را باید با دقت ارزیابی مالی کرد و شاخص های مالی آن را برآورد کرد آنگاه در مورد آن تصمیم گرفت .

گروه های صندوق  سرمایه گذاری خطرپذیر در یکی از این مراحل وارد شرکت می شوند:

  •      مرحله ایده زائی (Seed)

                 هیچ سازمانی و کسب و کاری وجود ندارد فقط در حد یک ایده می باشد .

  •     کسب و کار نوپا (Start Up)

                 شرکت ها شکل حقوقی به خود گرفته و مجوزها را دریافت و سازمان خود را شکل داده اند.

  •       رشد سریع (Go-Go)

                  در این مرحله تقاضا در بازار هدف محصول یا خدمت شرکت وجود دارد و شرکت احتیاج به منابع مالی و مدیریتی جهت توسعه  کسب وکار خود دارند .

  •      ضعف و افول شرکت (Vulture Capital)

                    این سازمان ها به صورت عمده دارای کمبود سرمایه بوده و یا به کمک های مدیریتی و یا شبکه فروش احتیاج دارند.

سرمایه گذاری خطرپذیر/سورنا

برای توضیحات بیشتر کلیک کنید