سرمایه ­گذاری و مشارکت فعالین بخش خصوصی در شرکت دانش بنیان پرتوالکترونیک


آنچه کهنگی ندارد و باعث رونق تجاری و اقتصادی می شود نوآوری و فناوری است، نه تولید و تجارت مادام یک محصول!

مدیران شرکت پرتوالکترونیک پیشگام کویر ابتدا با سرمایه و هزینه نیروی انسانی خود در ابعاد نیمه صنعتی، محصول فناور جدید شرکت خود را به بازار هدف ارائه نمودند.

این شرکت پس از موفقیت در اثبات کارایی محصول جدید به صاحبان فن و کسب تایید صلاحیت دانش بنیان، در طرحی جالب با همراهی مرکز توسعه و انتقال فناوری سورنا (فن بازار منطقه ای استان یزد)، مدل سرمایه گذاری مطلوب را تهیه و ارائه نمود.

در این طرح، مدیران قبلی شرکت پرتوالکترونیک با مشخص نمودن مزایای سرمایه­ گذاری و مشارکت در شرکت­ های دانش بنیان برای علاقه­ مندان سرمایه ­گذار، افزایش سهام داده و آن را به معرض فروش گذاشتند. تغییرات و ورود سهامداران جدید به گونه­ ای طراحی شده است که مدیران قبلی در پست های کلیدی و سیاست­ گذاری باقی خواهند ­ماند و سرمایه­ گذاران مسئولیت تامین مالی و فروش محصول دانش بنیان را برعهده خواهند داشت. با این عمل مدیران سیاست­ گذار فارغ از مسائل اجرایی به طراحی و توسعه محصولات جدید دیگر خواهند پرداخت و در صورت موفقیت با افزایش مجدد سهام و یا فروش آنها فعالین دیگر را مجددا وارد می­نمایند.

معرفی دستاورد شرکت پرتو الکترونیک:

خشک­سازی تیغه ­های سفالین به روش­های مختلفی صورت می­ گیرد که اساس همه­ ی آنها استفاده از سامانه هواگرم است. در این روش­ها همواره این عیب وجود دارد که جریان هواگرم، تبخیر آب یا همان خشک­سازی را از سطوح بیرونی آغاز می­کند و تا نفوذ تدریجی در لایه­ های درونی ­تر آن را ادامه می­دهد. این امر باعث افزایش زمان خشک­سازی و گاهی تخریب محصول می­گردد.

در محصول جدید شرکت دانش بنیان پرتوالکترنیک به جای استفاده از روش­های مرسوم و یا بهینه­ کردن آنها از روش ترکیبی هواگرم و امواج مایکروویو استفاده شده است. امواج مایکروویو برخلاف روش هواگرم در لایه­ های درونی محصول نفوذ و آب موجود در این لایه­ ها را برای خروج تحریک می­ کنند. این امر باعث می­ شود تا خشک­سازی به مراتب سریعتر از روش­های مرسوم انجام گیرد. محصول این شرکت زمان خشک­سازی را در مقیاس صنعتی به 60 دقیقه و در مقیاس نیمه صنعتی به 25 دقیقه می­رساند. خشک­سازی سریع تیغه ­های سفالین، انبار کردن آنها برای استفاده در فصول سرد، جلوگیری از ترک برداشتن بلوک های با ابعاد بزرگ و تجمیع بخارآب خروجی برای استحصال دوباره آن از کاربردهای این محصول است.