سرمایه ­گذاری جمعی

سرمایه ­گذاری جمعی


 

سرمایه ­گذاری جمعی یا کراود فاندینگ "تامین سرمایه از طریق گروهی از افراد" یا "تامین سرمایه­ مردمی" فعالیتی است برای کمک به پیشرفت و توسعه پروژه­ های مردمی که از طریق اینترنت انجام می­ شود.

سرمایه گذاری جمعی/سورنا

"کراود فاندینگ" از دو لغت کراودCrowd) ) به معنای "انبوه مردم" و فاندینگ (Funding ) به معنای "تامین سرمایه" تشکیل شده است که به منظور حمایت مالی از هنرمندان، کارآفرینان، صاحبان ایده و استارتاپ ها به وجود آمده است و نقش بسیار مهمی در صنعت، تکنولوژی و هنر یک جامعه ایفا می­ کند. در پروژه­ سرمایه ­گذاری جمعی، فرد کارآفرین یا هنرمند، کمپین خود را ایجاد کرده و مردم از طریق حمایت ­های مالی خود (حتی به مقادیر بسیار اندک) سرمایه ­ی مورد نیاز وی را فراهم می­ کنند. سرمایه ­گذاری جمعی انواع مختلفی دارد: برای مثال در Pre- Ordering کارآفرین مشتری را به سفارشی کردن محصول دعوت می­ کند تا سرمایه لازم برای فرستادن محصول­اش به بازار فراهم شود. در واقع این برنامه کارآفرین را قادر می ­سازد تا قیمت را بین دو گروه از مشتریان تشخیص دهد. از سرمایه ­گذاران جمعی گرفته که از قبل محصول را می­ خرند تا مشتری که منتظر است تا محصول به بازار برسد تا محصول را بخرند و  نهایتا سود بیشتری را کسب کنند. شرکت­ های کوچک و نیازمند به سرمایه کم بایستی برآوردی از قیمت تهاجمی داشته باشند. در نوع Profit Sharing سرمایه ­گذاران از افراد برای سرمایه ­گذاری درخواست می­ کنند که با هدف اشتراک سود در آینده می ­باشد. البته با همین هدف بسیاری از پروزه ها خریداری می­شوند. در این مرحله ممکن است سرمایه ­گذاران در آینده خواهان محصول باشند یا نباشند. مزایای مالیاتی این مورد از نوع اول متفاوت ­تر است. همیشه در بسیاری از شرایط عدم اطمینان وجود دارد و نیز عدم یکپارچگی اطلاعات که مطلوب این مدل است و می­توان به منظور معرفی محصولات به سرمایه­ گذار به کار برد. نکات زیر در سرمایه ­گذاری جمعی اهمیت بسیاری دارد.

 • سرمایه­ گذاری جمعی اشکال مختلفی به خود می­گیرد. به همین دلیل درک انتخاب کارآفرین از نوع خاص خیلی مهم است. مخصوصا برای شرکت های در مرحله رشد و نوظهور لازم هست که سرمایه­ گذاری جمعی سریعا اتفاق بیافتد..

 • ایجاد یک انجمن که از کارآفرین حمایت کند عنصری لازم و مهم برای سرمایه­ گذاری جمعی است که این نوع را نسبت به سرمایه ­گذاری سنتی سودآورتر می­کند. بخصوص در زمان غیاب مزایای غیر پولی که تبعیض قیمت غیر ممکن است.

 •  در سرمایه­ گذاری جمعی بسیاری از افراد در­گیر در سرمایه ­گذاری علاقه­ مند هستند که در شرکت حتما به رسمیت شناخته شوند. 

 • نکته­ مهم دیگر این است که در یک پروژه­ی سرمایه­ گذار جمعی، فرد حمایت­ کننده نیز می­تواند از مزایای ویژه ­ای برخوردار شود. اولین و مهمترین ارزشی که سرمایه­ گذار جمعی ­ایجاد می­کند این است که با هزینه­ای کم می­توان کمک بزرگی به چرخه ­ی اقتصادی، هنر و صنعت کشور کرد. از طرفی در برخی از پروژه ها، فرد صاحب کمپین امکانات ویژه ­ای را برای حامیان خود در نظر می­گیرد.

نمونه های موفق در استفاده از سرمایه­ گذاری جمعی

 • سونی با راه­ اندازی سایتی با اسم اولین پرواز قصد دارد تا پروژه ­های حاصل از ایده ­پردازی، خلاقیت و نوآوری کارمندانش را با فرآیند جذب سرمایه و سرمایه‌گذاری جمعی پیاده‌سازی کند. برای شروع پروژه اولین پرواز، دو محصول ساعت هوشمند با طرح کاغد الکترونیک و محصول دوم یک ابزار کوچک به نام Mesh را که می‌تواند ابزار‌های دیگر را به گجت های متصل به هم تبدیل کند و قبلاً توسط سایت‌های دیگر فرآیند سرمایه گذاری آن­ها صورت گرفته را به فروش می­گذارد. همچنین کمپینی برای سرمایه گذاری جمعی در یک پروژه­ دیگر برنامه‌ریزی شده است، تا یک ریموت کنترل در طرح کاغذ الکترونیک و با صفحه‌ی قابل شخصی‌سازی را به سرانجام برسد.

 • خواننده آفریقای جنوبی در سال 2005 در پروژه بسته شانس (Lucky Packet Project) با هدف ثبت و ضبط آلبومش به در­آمدی معادل  zar 300000 نیاز داشت که با ایجاد یک وبسایت آلبوم خود را با قیمت بسیار پایین­تر پیش­فروش کرد و در وبسایت خود توانست با در نظر گرفتن بسیاری از موارد از جمله در نظر گرفتن 10درصد به خیریه و پاداش­ های غیر پولی مثل اعتبار یا نام خود به اهداف سرمایه لازم برای کارش دست یابد.

 • نرم افزار متن باز گرافیک سه بعدی بلندر که در طی سال­ های 2002 با بحران ­ها و تهدیدهای جدی در روند پیشرفتش دچار شد، توانست از طریق شرکتی سرمایه ­گذار بسیاری از سرمایه ­ها و هزینه­ هایش را جبران کند که در طی 7 هفته به مبلغ  100000یورو رسید. اولین پروژه حرفه­ای بلندر مرد عنکبوتی 2 بود. در سال 2010 در جریان ساخت فیلم «سینتل» نسخه 2.5 بلندر با رابط کاربرِی user interface بسیار متفاوتی منتشر شد و به شکل امروزی درآمد.

 • سانداو و سیدمچ : (Sandawe& seedmatch) در این پروژه بسیاری از سرمایه ­گذاران ابتدا اقدام به خرید سهام نمودند. در عرض چند روز کم 80 تا 160 نفر از سرمایه ­گذاران معادل 100 هزار  دلار سرمایه وارد شرکت کردند. هم­چنین شرکت از شرکت­ های همکار درخواست سرمایه ­گذاری و اطلاع ار آخرین روندهای همکاری­شان نمود. Seedmach  که فعالیتش در سرمایه ­گذاری جمعی است زمانی که بودجه لازم برای پروژه­ هایش به دست آید آن پروژه­ها را تعریف می­کند. 60  درصد ابتدا و از محل درآمدهای فروش تامین شده و 40 درصد باقیمانده در انتها پرداخت می­شود. 

 •  سرمایه­ گذاری در فیلم بریتانیایی My football club

 •  سرمایه ­گذار بریتانیایی در فیلم The Age Of Stupid5000 که توانست بیش از 5000 پوند از 258 سرمایه ­گذار به دست آورد. 

 • "دیده بان"  یا ابزار پایش در واقع پروژه‌ای در ناسا است که هدف آن کمک به پایش وضعیت سلامت فضانوردان در ایستگاه فضایی بین‌ المللی بود. این دستگاه درواقع چیزی شبیه یک "تری کودر" در حوزه پزشکی است که از فناوری بلوتوث و توان پردازشی تلفن هوشمند شخص استفاده می‌کند تا داده‌های حیاتی وی را اندازه‌گیری و پایش کند. شخص برای ۱۰ ثانیه آن را روی پیشانی‌ گذاشته و اطلاعات پزشکی وی به تلفن هوشمندش ارسال خواهد شد. این پروژه توانست در ایندیگوگو (Indiegogo) حدود ۱٫۷ میلیون دلار  سرمایه جذب کند که البته مبلغ تعیین شده برای شروع کار پروژه تنها ۱۰۰۰۰۰ دلار بود.

 • گلیف: یک سه‌ پایه که می‌تواند به تلفن همراه شخص متصل شده و آن را در زوایای متعدد ثابت نگاه دارد. کمپین این محصول نخستین بار در سال ۲۰۱۰ و برای آی‌ فون روی کیک استارتر (Kickstarter) قرار داده شد و هدف اولیه آن ۱۰۰۰۰ دلار بود. البته ۵۰۰۰ سرمایه‌گذار ۱۳۷۰۰۰ دلار سرمایه را برای این پروژه فراهم کردند.

 • کانو(kano)  یک کامپیوتر و یک کیت برنامه‌نویسی برای کودکان در تمام سنین است.

 • سایو (Scio) اسکنر تحلیل سلامت که در کیک استارتر سرمایه‌ای ۲٫۷ میلیون دلاری برای خود گرفت.

 • Fairphone نخستین تلفن هوشمند تجارت منصفانه در جهان