سرعت رشد بالاتر شرکت های دانش بنیان مالزی نسبت به ایران

سرعت رشد بالاتر شرکت های دانش بنیان مالزی نسبت به ایران


مصطفی کریمیان اقبال' رئیس بخش غرب آسیا و شمال آفریقای انجمن بین ا لمللی پارک های علمی و فناوری کشور روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا شرکت های دانش بنیان کشورهایی مانند چین، ژاپن، کره جنوبی، اندونزی، مالزی و تایلند را دارای رشدی سریع تر از ایران دانست و گفت: دلیل این امر تحریم ها و بسته بودن فضای حاکم بر کشور در گذشته بوده، زیرا لازمه رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان امکان فعالیت در فضای بین المللی است.

وی اظهار امیدواری کرد شرکت های دانش بنیان در دوران پساتحریم که امکان توسعه روابط با کشورهای دیگر فراهم شده است، بتوانند ارتباطات خوبی برقرار کنند و از تعاملات بین المللی سود برده و شاهد رشد بهتری باشند.
کریمیان اقبال که به منظور شرکت در کنفرانس آموزش عالی جهان اسلام که در حاشیه هفتمین کنفرانس و نمایشگاه جهان اسلام در مالزی برگزار می شود به این کشور سفر کرده است، در ادامه گفت: حرکت مالزیایی ها با شتاب و برنامه ریزی خوبی همراه بود و از همه مهمتر از تجربیات کارشناسان بین المللی به منظور طراحی پارک ها و راهرو قدرتمند چندرسانه ای استفاده کردند.

وی افزود: پارک های علم و فناوری ایران نیز همزمان با مالزی فعالیتشان را آغاز کردند، اما با توجه به محدودیت ها در گذشته، شتاب توسعه در ایران کمتر بود، چون از تجربیات کارشناسان بین المللی به طور مستقیم استفاده نکردیم.
کریمیان اقبال در ادامه تصریح کرد: مالزی با توجه به برخی شرایط از جمله اسلامی بودن کشور می تواند روابط منسجمی با ایران داشته باشد. نکته مشابه دیگر این است که مالزی نیز در جهت توسعه جدید قدم برداشته است.
رئیس بخش غرب آسیا و شمال آفریقای انجمن بین ا لمللی پارک های علم و فناوری در خصوص جایگاه ایران در این بخش نیز گفت: پارک های علم و فناوری ایران در سطح جهان از جایگاه بالایی برخوردار نیستند، اما در سطح منطقه ای وضع بهتر است. ایران در غرب آسیا و شمال آفریقا بیشترین تعداد پارک ها و بیشترین تجربه را در طراحی و اجرای پارک ها علم و فنانوری دارد.

وی گفت که در مقایسه با کشورهای شرق آسیا نیز به رغم برتری کشورهای این منطقه، فاصله زیادی بین ایران و شرق آسیا نیست.

 

منبع : ایرنا