رونمایی از پنج صندوق سرمایه گزاری خطر پذیر

رونمایی از پنج صندوق سرمایه گزاری خطر پذیر


طی مراسمی در سازمان بورس کشوراز صندوق‌های خطرپذیربا هدف تقویت سرمایه‌گذاری در حوزه دانش‌بنیان رونمایی شد. در این مراسم رییس سازمان بورس ، معاونت علمی فناوری رئیس جمهوری و تعدادی از مدیران فعال در بازار سرمایه کشور حضور داشتند.

در این مراسم پنج صندوق‌ سرمایه‌گذاری خطرپذیرموافقت اصولی خود را دریافت کردند و تفاهم‌نامه‌ای بین سازمان بورس و معاونت علمی و فناوری به امضاء رسید.

این صندوق‌ها حداقل با ۱۰ میلیارد تومان سرمایه‌ شکل می‌گیرند که در ابتدا ۱۰ درصد از کل سرمایه لازم است پرداخت شود. طول مدت فعالیت در صندوق محدود است و بیش از هفت سال نباید باشد. علاوه بر این، این صندوق‌ها توسط مدیران حرفه‌ای مدیریت خواهند شد.

جناب اقای محمد فطانت رئیس سازمان بورس کشور در مراسم رونمایی از صندوق‌های خطرپذیر گفتند: در راستای بیانات مقام معظم رهبری که فرمودند در افق ۱۴۰۴ باید ۲۰ درصد از درآمدهای کشور از محل فعالیت‌های دانش‌بنیان تامین مالی شود و از آنجایی که امسال سال اقدام و عمل نام‌گذاری شده، در این جلسه شاهد خواهیم بود که دهمین نهاد مالی بازار سرمایه متولد شود.

رئیس سازمان بورس افزودند: این صندوق های سرمایه‌گذاری قرار نیست در پرتفوی بورسی و سبدهای سهام سرمایه‌گذاری کند، بلکه هدف این است که شرکت‌های جوان که قابلیت رشد بالا دارند سرمایه‌گذاری خود را شکل دهند. اگر سیستم بانکی قرار باشد این شرکت‌های جوان را تامین مالی کند، اولین چیزی که از آنها می‌خواهد وثیقه است و این موضوع برای این شرکت‌ها با ریسک همراه است. علاوه بر این آنها وثیقه‌ای ندارند که ارائه دهند و در نتیجه امکان دارد ایده‌شان به انجام نرسد.
هدف ما این است تا سال ۱۴۰۴ کشور به جایی برسد که ۲۰ درصد از درآمد شرکت از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان جذب شود. از امروز به دنبال این هستیم که بتوانیم مردم و سرمایه‌گذاران حرفه‌ای را در تشکیل سرمایه و تجهیز ایده‌ها حمایت کنیم.
فطانت از اختصاص تابلویی در فرابورس برای شرکت‌های دانش‌بنیان خبر داد که در این تابلو لیستی از تمام شرکت‌های دانش‌بنیان که توسط معاونت علمی رییس جمهور معرفی می‌شوند، به نمایش در خواهد آمد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری  نیز در قسمتی از سخنانش در این مراسم به تک‌ محصولی بودن اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: ما کشورهایی در دنیا داریم که تنها به اندازه یک صخره در اقیانوس‌ها هستند، ولی GDP آنها از ما بهتر است. ما اگر چند شرکت مانند اپل، فیس‌بوک و مایکروسافت را در نظر بگیریم آنها چند برابر پول نفت ما درآمد دارند و این موضوع نیازمند فرهنگ سازی در کشور است، در حال حاضر به جایی رسیده‌ایم که کشور را با پول نفت هم نمی‌توانیم اداره کنیم.
وی ادامه داد: من همیشه در بحث‌های دانش‌بنیان روی موضوع زیست بوم تاکید داشتم. کشور ما که شش هزار تاریخ تمدن علم و تجارت دارد در چند صد سال اخیر چه به سرش آمده، کشوری که ابوعلی سینا و خوارزمی داشته آیا از طریق دستگاه‌های میلیونی این دانشمندان را خلق کرده چه شد که در آن زمان ملت می‌توانستند این دانشمندان را خلق کنند و امروز نمی‌توانند؟
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری  با اشاره به این که ایران چهارمین تولیدکننده مهندسی دنیاست، خاطرنشان کرد: گاهی ما می‌گوییم این همه دانشجو و جوان را می‌خواهیم چه کنیم و از کجا می‌خواهیم برای این همه فارغ‌التحصیل کار پیدا کنیم به این موضوع نگاه نمی‌کنیم که اینها می‌توانند کارآفرین باشند.
وی با بیان این‌که باید عدد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران را در سرمایه‌گذاری‌های مخاطره‌آمیز ببریم، گفت: ۱۰۰ سال درآمد پول نفت خیانت بزرگی به کشور بود، چرا که الان به جایی رسیدیم که کشورمان را با پول نفت هم نمی‌توانیم اداره کنیم.

منبع خبر : اقتصاد ایران