خطر هوش مصنوعی

خطر هوش مصنوعی


قسمتی از مقاله کوین منی در نیوزوییک

هوش مصنوعي ما را به سمت مادر تمام انقلاب هاي فناوري سوق خواهد داد!
آخرين باري كه همه چيز تغيير كرد و وضعيتي كاملا انقلابي در فناوري به وجود آمد حوالي سال 1900 بود كه اتومبيل، مخابرات، هواپيما و الكتريكي شدن با هم يك جا جمع شدند و جهان را از اواخر قرن نوزدهم تا دهه 1920 به طور ريشه اي تغيير دادند. چنين دوران هايي به خصوص خيلي هم ترسناك هستند؛ جامعه اي كه روندهاي روزمره، هنجارها و نظار تهاي خود را داشته وضعيت هاي خود را مطابق با انقلاب قبلي ساخته و اكنون با انقلابي كه در فناوري به وجود می آيد، همه اين جنبه ها متحول می شود.
 
اما مسئله اينجاست كه همانطور كه كالروتا پرز ، اقتصاددان و نويسنده کتاب «نقلا بهاي فناوري و سرمايه مالي» نوشته، هنجارها ، عادتها  و نظارت هاي انقلاب فناوري اخير اصلا مشابه انقلاب هاي گذشته نيست و به راحتي نمي توان با آنها كنار آمد.
 
 
ابزارهاي فناوري نوين حدود 3 ميليارد نفر را در جهان به يك شبكه وصل مي كند كه همه در يك گروه نيروي كار تحصيل كرده
داراي مهارت جاي مي گيرند. در اين بازار جهاني بسيار شبكه اي شده و متصل به هم، امواج خودكار شدن در سريع ترين حالت نسبت به هر موقع ديگري در گذشته است.
مدیریت سرعت این تغییرات دشوار خواهد بود. انقلاب مبتنی بر هوش مصنوعی كه در حال پیش آمدن است به قدری سریع است كه ما را دچار مشكلاتی خواهد كرد كه حتی برایمان قابل تصور نیست. هوش مصنوعی امروز همان وضعیتی را دارد كه رایانه ای شدن در اوایل دهه 1950 داشت، زمانی كه ایده هایی ابتدایی برای موارد استفاده رایانه های الكترونیكی مطرح می شد. در كمتر از 20
سال، رایانه ها در سیستم های رزرو خطوط هواپیمایی و خودپردازهای بانكی به كار آمدند و به ناسا كمك كردند كه انسان روی ماه پیاده شود.
مسئله اینجاست كه خودكار شدن در ظاهر باعث شده است كه مشاغل زیادی از دست بروند. فرصت هایی شغلی كه گاهی باعث مهاجرت هم شده است. مثلا راننده كامیون بیشترین فرصت های شغلی را در جهان دارد و 3.5 میلیون راننده كامیون در جهان وجود دارد. خودروهای بدون راننده این شغل را به شدت به خطر انداخته است. 
☄شركتی مثل اوبر هم روی خودروهای بدون راننده سرمایه گذاری زیادی كرده؛ همچون شركت گوگل! طی پنج سال اخیر، هوش مصنوعی بسیار پیشرفت كرده و تخمین زده شده در10 سال آینده نیز تغییرات زیادی در وضعیت اقتصاد و جامعه پیش بیاورد. به تدریج شما شاهد این خواهید بود كه شركت ها شغل های شما را از بین ببرند یا آنها را به حاشیه برانند. این اتفاق كمتر برای افراد تحصیل كرده ممكن است رخ دهد و ابتدا و سریع تر ازهمه شغل هایی مثل رانندگان، پیشخدمت ها، كارگران كارخانه و منشی های دفتری حذف خواهند شد.
رباتی شدن كار در مشاغل دانش بنیان حل خواهد شد. مثلا حسابداران با مهارت پایین به وسیله نرم افزارها خورده خواهند شد. به همین ترتیب، نگارش ابتدایی؛ همان طور كه بلومبرگ از هوش مصنوعی برای نوشتن برخی از گزارش های ساده اش استفاده كرده است. برخی از كارشناسان هشدار می دهند كه نگرانی از هوش مصنوعی برای بازار كار در اقتصادی كه به سمت خودكار و رباتیك شدن در حال حركت است این نخواهد بود كه جایگزین مشاغل انسانی می شود بلكه مشكل این خواهد بود كه در یك بازه زمانی بخش زیادی از افراد را بیكار خواهد كرد. به عبارت دیگر، در بلندمدت انسا نها و اقتصاد تلاش خواهند كرد كه با هوش مصنوعی كنار بیایند و بر مشكلات آن فائق خواهند آمد اما در كوتاه مدت شغل های زیادی از دست خواهند رفت و زندگی های زیادی با سختی مواجه خواهند شد!
منبع: مجله آینده نگر