ثروتمندترین افراد تاریخ

ثروتمندترین افراد تاریخ


شاید فکر کنید مانند بیشترِ «ترین»‌های دنیا، «ثروتمندترین آدم‌های تاریخ» هم در دوره ما زندگی می‌کنند. ممکن است ثروت «بیل گیتس» افسانه‌ای به نظر برسد؛ اما ثروتمندترین آدم زنده هم‌عصر ما هنوز راه زیادی دارد تا در افسانه‌ها هویدا شود.

به گزارش نامه نیوز، چه در تاریخ معاصر، چه در زمان‌های دور، راه‌های زیادی برای «ثروتمندترین بودن» وجود داشته و دارد. خون، تاج، سرمایه‌گذاری‌های زیرکانه یا راه‌انداختن تجارت‌های بسیار قدرتمند، راه هایی هستند که از آن‌ها می‌توان به گونی‌های پول رسید.

اما چه کسانی توانسته‌اند از این راه‌ها به ثروت افسانه‌ای برسند؟ پژوهشی که گروهی از پژوهشگران در «بیزینس اینسایدر» سایت «ارزش واقعی مشاهیر» و سرویس تجارت یاهو انجام داده‌اند، بر اساس اسناد تاریخی، فهرستی از ۱۰ مرد ثروتمند تاریخ بشر را نشان می‌دهد که نامشان به افسانه‌ها گره خورده است.

این پژوهش بر اساس «اسناد موجود» انجام شده؛ بنابراین در مورد برخی افراد ثروتمند مثل چنگیزخان، حضرت سلیمان، فراعنه مصر، الکساندر بزرگ، ثروتمندان رم باستان، و پاپ‌ها سکوت کرده است. هم‌چنین این پژوهش‌ها ثروت‌های خانوادگی مانند آن‌چه در اختیار خاندان «مدیچی» یا «روث‌چایلدس» بوده است را در نظر نگرفته و نتیجه‌اش شده این:

10: کورنلیوس واندربیلت، ۱۸۶ میلیارد دلار

یکی از مشهورترین چهره‌های تاریخ آمریکا که صنعت حمل و نقل ریلی و دریایی این کشور را در طول قرن نوزدهم سازمان داد «واندربیلت» بود که دانشگاهی هم به نام خودش پایه‌گذاری کرد و خانواده‌اش تا امروز از افراد سرشناس جامعه آمریکا هستند. ثروت او در روزهای اوج کارش به ۱۸۴ میلیارد دلار رسید و پس از جنگ‌های داخلی آمریکا امپراطوری حمل و نقلش هم گسترش پیدا کرد.

9: هنری فورد، ۱۹۹ میلیارد دلار

فورد، پایه‌گذار تولید انبوه و یکی از بزرگ‌ترین چهره‌های دنیای تجارت در تاریخ آمریکا و تمام دنیاست. راه‌اندازی شرکت موتور فورد و واردکردن اتومبیل به صنعت حمل و نقل، در دنیا هر چند او را ثروتمند کرد، اما مهم‌ترین کارش نبود. هنری فورد برای نخستین بار در جهان، سیستم تولید بر مبنای «خط تولید» را راه‌اندازی کرد که در آن هر کسی بخش کوچکی از فرایند تولید را به دوش داشت. این کار فرایند تولید را سریع‌تر کرد، قیمت نهایی کالاها را پایین آورد و به فورد کمک کرد ثروتی معادل ۱۹۹ میلیارد دلار جمع کند.

8: معمر قذافی، ۲۰۰ میلیارد دلار

دیکتاتور برکنار شده لیبی، کشوری در شمال آفریقا با منابع فراوان نفت و مشتری‌های اروپایی در طول حکومت ۴۲ ساله‌اش بر این کشور ۲۰۰ میلیارد دلار پول جمع کرد! در جریان جنگ‌های داخلی در سال ۲۰۱۱ اما این ثروت به دادش نرسید و انقلابی‌های خشمگین در خیابان او را کشتند.

7: ویلیام فاتح، ۲۰۹ تا ۲۲۹ میلیارد دلار

برآورد می‌شود ثروت «ویلیام فاتح» ، اولین پادشاه انگلستان که اصل و نسبش به نرماندی می‌رسید، بین ۲۰۹ تا ۲۲۹ میلیارد دلار بوده است. او که بین سال‌های ۱۰۶۶ تا ۱۰۸۷ حکومت می کرد و رهبر یکی از آخرین جنگ‌های موفقیت‌آمیز انگلستان بود، توانست پادشاه هم‌دوره خود را برکنار و به جای او حکومت کند. علاوه بر این او را به عنوان «ویلیام نامشروع» هم می‌شناسند. می‌گویند او از نوادگان وایکینگ‌ها بوده است و به همین دلیل توانسته فتوحات زیادی داشته باشد و لقب ویلیام فاتح بگیرد.

6:جاکوب فوگر ، ۲۲۱ میلیارد دلار

تاجر و بانکدار آلمانی، «جاکوب فوگر» بین سال‌های ۱۴۵۹ تا ۱۵۲۵ در «اگزبورگ» زندگی می‌کرد. بیشترین شهرتش به خاطر تجارت پارچه با ایتالیا بود، اما در معدن‌های طلا و نقره در مجارستان و بوهم هم سرمایه‌گذاری کرده بود.

5: میرعثمان علی‌خان، ۲۳۰ میلیارد دلار

ممکن است هیچ‌گاه اسم او را هم نشنیده باشید، اما «میرعثمان علی‌خان»، با ثروتی معادل ۲۳۰ میلیارد دلار، یکی از ثروتمندترین آدم‌هایی بوده که تا به حال روی کره زمین زندگی کرده است. او که بعد از درگذشت پدرش در ۱۹۱۱ به حکومت بخش حیدرآباد هند رسیده بود، در طول ۳۷ سال بعد در زمینه آموزش، صنعت‌های الکترونیک و خط آهن در منطقه زیر دستش سرمایه‌گذاری کرد. میرعثمان در ۱۹۶۷ در حالی درگذشت که ۱۴۹ فرزندش در کنارش حاضر بودند.

4: نیکلای الکساندرویچ رمانوف، ۳۰۰ میلیارد دلار

تزار نیکلای دوم، در طول دوران حکومتش بر روسیه ثروتی برابر ۳۰۰ میلیارد دلار در اختیار داشت. آخرین پادشاه روسیه پیش از سرنگونی حکومت در جریان انقلاب، به همراه خانواده‌اش در ۱۹۱۸ توسط انقلابیون اعدام شد. او بعدها توسط کلیسای ارتدوکس روسیه تقدیس شد و در نتیجه عنوان ثروتمندترین قدیس تاریخ بشر را هم به دست آورد.

3:اندرو کارنگی، ۳۱۰ میلیارد دلار

کارنگی صنعت‌گر ثروتمند و قدرتمندی بود که تازه در نیمه قرن نوزدهم با موفقیت‌هایی که در صنایع استیل به دست آورد مشهور شد. او که اصالتی اسکاتلندی داشت، در خانواده‌ای بسیار فقیر به دنیا آمده بود که در اواخر دهه ۱۸۴۰ به آمریکا آمدند. اندرو بعد از تجربه سرمایه‌گذاری در رشته‌های گوناگون، شرکت صنایع استیل ایالات متحده را بنیان گذاشت که بخش عمده ثروت ۳۱۰ میلیارد دلاری او را فراهم کرد. کارنگی البته تمام این ثروت را بعدا خرج کرد تا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین بشردوستان دنیا شناخته شود.

2:جان دی راکفلر، ۳۴۰ میلیارد دلار

راکفلر آمریکایی هنوز هم به عنوان یکی از کسانی که احتمالا می‌تواند لقب ثروتمندترین مرد تاریخ را داشته باشد شناخته می‌شود. او که در ۱۸۳۹ در نیویورک به دنیا آمد به دلیل سهمش در شکل‌گیری شرکت « استاندارد اویل» مشهور شد که یکی از انقلابی‌ترین شرکت‌ها در صنایع نفت و انرژی به شمار می‌رود. از جمله مهم‌ترین اقدامات بشردوستانه او تاسیس دانشگاه‌های شیکاگو و راکفلر است، او در ۱۹۳۷ در ۹۷ سالگی درگذشت.

1: مانسا موسا، ۴۰۰ میلیارد دلار

«مانسا موسا»، یا «موسای مالی» با فاصله بسیار زیاد از باقی ثروتمندان، ثروتمندترین انسان شناخته‌شده‌ای است که تا به حال روی کره زمین زندگی کرده است. امپراطور مالی چهار برابر ثروتمندترین انسان هم‌دوره ما، ثروتمند بوده است. او در ۱۲۸۰ به دنیا آمد و تا ۱۳۳۷ زندگی کرد. تعداد زیادی مدرسه و مسجد در نقاط مختلف آفریقا ساخت که یکی از آنها هنوز در «تیمبکتو» شهری در مرکز مالی که به معادن طلایش مشهور است، باقی مانده. هنوز کسی نتوانسته به رکورد ثروتی که او در اختیار داشت نزدیک شود!

منبع : ایسنا