بهره مندی بیش از ۲ هزار شرکت دانش بنیان از معافیت مالیاتی

بهره مندی بیش از ۲ هزار شرکت دانش بنیان از معافیت مالیاتی


رئیس کارگروه ارزیابی شرکت های دانش بنیان معاونت علمی از معافیت مالیاتی ۲ هزار و ۱۷۲ شرکت در سال مالی ۹۴ خبر داد و گفت: این تعداد در سال گذشته ۱۲۰۰ شرکت بوده است.

دکتر محمد صاحبکار در چهارمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات با اشاره به روند تصویب قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۸۹ افزود: با تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی این قانون، به مدت سه سال است که این قانون در کشور اجرا می‌شود.

صاحبکار، قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را یک قانون گزینشی دانست و اظهار کرد: این قانون براساس شرایط خاص برخی شرکت‌ها که دانش‌بنیان هستند مورد حمایت قرار می‌گیرند.

به گفته وی، براساس ماده یک قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های دانش‌بنیان موسسات خصوصی و یا تعاونی‌ هستند که به منظور هم‌افزایی در علم و ثروت در حوزه‌های فناوری‌های برتر فعالند و فعالیت آنها دارای ارزش افزوده بالایی است.

رئیس کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی با تاکید بر اینکه برای انتخاب شرکت‌های دانش‌بنیان، کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی تشکیل شد، اضافه کرد: این کارگروه سیاست‌های کلی حوزه‌های علم و فناوری را مشخص و به تصویب می‌رساند. علاوه بر آن اقدام به ارزیابی شرکت‌ها در دو مرحله می‌کند.

صاحبکار ادامه داد: به منظور ثبت اطلاعات شرکت‌ها، در معاونت علمی سامانه‌ای راه‌اندازی شده است که تاکنون ۱۳ هزار و ۵۰۰ شرکت در این سامانه نام کاربری ایجاد کرده‌اند و از این تعداد ۶ هزار و ۵۹۸ شرکت مستندات خود را تکمیل کرده‌اند و وارد مرحله ارزیابی شدند.

وی تاکید کرد: از این تعداد ۲ هزار و ۹۱۳ شرکت تایید صلاحیت نشدند و ۲ هزار و ۶۷۵ شرکت به عنوان شرکت دانش‌بنیان مورد تایید این کارگروه قرار گرفته‌اند.

رئیس کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۵۸۳ شرکت مرحله ارزیابی را در حال طی کردن هستند، یادآور شد: ۳۲۷ شرکت نیز مرحله اصلاح اطلاعات را طی کرده‌اند.

به گفته وی، تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال ۹۲، ۴۰ شرکت بوده که این تعداد در سال ۹۳، ۱۲۹۰ و در سال ۹۴ به ۲ هزار و ۳۳۵ شرکت افزایش یافته است و در حال حاضر این رقم بالغ بر ۲ هزار و ۶۷۵ رسیده است.

صاحبکار شرکت‌های دانش‌بنیان را در سه دسته تولیدکننده و کالا و خدمات، نوپا و صنعتی دارای فعالیت دانش‌بنیان توصیف کرد و یادآور شد: به شرکت‌های دسته اول و دوم معافیت مالیاتی تعلق می‌گیرد ولی شرکت‌های دسته سوم مشمول این حمایت نمی‌شوند.

رئیس کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی معیارهای ارزیابی کالا و خدمات دانش‌بنیان را دارا بودن فناوری بالا، پیچیدگی فنی و ارزش افزوده بالا ناشی از دانش فناورانه دانست و گفت: بیشترین تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فناوری اطلاعات و نرم‌افزارهای کامپیوتری با ۴۵۵ شرکت است که ۱۸ درصد تعداد کل شرکت‌های دانش‌بنیان را شامل می‌شود.

این مقام مسوول با اشاره به معافیت‌های مالیاتی اعطا شده به شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد: در سال مالی ۹۲، ۴۰ شرکت، در سال مالی ۹۳، ۱۲۰۰ شرکت و در سال مالی ۹۴، ۲ هزار و ۱۷۲ شرکت مشمول معافیت‌های مالیاتی شدند.

وی معافیت‌های گمرکی را مشمول واردات تجهیزات آزمایشگاهی، ماشین‌آلات خط تولید و مهندسی معکوس دانست و ادامه داد: نظام وظیفه از دیگر تسهیلات معاونت علمی است که با توافقات صورت گرفته افراد کلیدی به شرط دارا بودن شرایط مورد نظر می‌توانند از مسیرهای خاصی نظام‌ وظیفه خود را طی کنند که بر این اساس تاکنون ۱۸۰ شرکت از این تسهیلات بهره‌مند شده‌اند.

صاحبکار اضافه کرد: علاوه بر ارائه برنامه در کریدور صادرات فناوری برای حمایت از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان، تخفیفات ۵۰ درصدی برای استفاده از خدمات آزمایشگاهی برای این شرکت‌ها در نظر گرفته شد.

منبع خبر: ایسنا