بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا از نگاه فوربس

بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا از نگاه فوربس


مجله فوربس مانند هر سال به بررسی و معرفی بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا پرداخته است. وجه مشترک همه این شرکت‌ها عرضه سهام آنها به صورت عام در بورس است. به طور کلی کارشناسان فوربس شرکت‌های بزرگ دنیا را بر اساس معیارهایی مانند فروش، سود، حجم دارایی و ارزش بازار بررسی می‌کنند. اما در رتبه‌بندی سال 2016 فوربس از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهانی، شرکت‌های مختلف از 66 کشور جهان حضور دارند. با این حال ایالات متحده آمریکا با 524 شرکت و ژاپن با 258 شرکت از میان این فهرست دو هزار تایی به ترتیب بیشترین سهم‌ها را از این فهرست در اختیار دارند. بر اساس اطلاعات سایت شرکت مخابرات استان تهران، بد نیست بدانید که این دو هزار شرکت بزرگ جهان به طور کلی 36 تریلیارد دلار درآمد، 64.2تریلیارد دلار سود، 149 تریلیارد دلار حجم دارایی و 37 تریلیارد دلار ارزش بازار دارند. این شرکت‌ها همچنین 83 میلیون نفر از مردم جهان را در استخدام خودشان دارند. در نهمین رتبه‌بندی سالانه فوربس از بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان، شرکت نفتی Exxon   Mobil برای اولین بار به عنوان بزرگ‌ترین شرکت جهان انتخاب و معرفی شد. شرکت بزرگ و محبوب اپل هم توانست عنوان ارزشمندترین شرکت جهان را به خودش اختصاص بدهد و با کسب این عنوان 25 رتبه ارتقا پیدا کند و در جایگاه بیست و دوم این فهرست قرار بگیرد. به طور کلی شرکت‌های تکنولوژی از میان فهرست صد شرکت بزرگ جهان، سیزده جایگاه را در اختیار گرفته‌اند تا نشان دهند همچنان در روند رشد اقتصاد جهانی تاثیر گذارند. با این اوصاف بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی در جهان به ترتیب عبارتند از: جنرال الکتریک: این شرکت آمریکایی بزرگ و قدیمی سال‌هاست که با محصولات مختلف خانگی و دیجیتال در زندگی روزمره اغلب ما حضور دارد، در حال حاضر سومین شرکت بزرگ دنیا محسوب می‌شود.

اپل: ارزشمندترین شرکت جهان در حال حاضر ارزشی برابر 95.545 میلیارد دلار دارد. «تیم کوک» توانست بعد از اسطوره دنیای تکنولوژی یعنی استیو جابز، به خوبی 60 هزار و 400 نفر کارمند این شرکت را مدیریت کند. اپل در حال حاضر با سود حاصل از فروش 33 میلیارد دلاری رتبه دوم جهان را به خودش اختصاص داده است. به طور کلی اما این شرکت محبوب رتبه 22 را در فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در اختیار دارد.

سامسونگ: این شرکت بزرگ کره‌ای که در فضای صنعت و تجارت بیشتر به عنوان یک تولید کننده بزرگ قطعات نیمه رسانا شناخته رتبه 25 را از این نظر در اختیار دارد. بیست و ششمین شرکت بزرگ دنیا اما این روزها در میان مردم جهان به عنوان یک تولیدکننده بزرگ لوازم مصرفی الکترونیک شناخته می‌شود.

وودافون: این شرکت مخابراتی بزرگ هر چند ذاتا انگلیسی است، اما در میان تمام کاربران اروپایی به خوبی شناخته می‌شود. به طور کلی اما وودافون بیست و هشتمین شرکت بزرگ جهان است.

چاینا موبایل: بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی دنیا با حدود 665 میلیون نفر کاربر در ماه ژانویه گذشته به عنوان بزرگ‌ترین اپراتور موبایل جهان معرفی شده است. چاینا موبایل در میان شرکت‌های بزرگ جهان اگرچه رتبه سی و یکم را دارد، اما رتبه نهم را از نظر ارزش بازار در اختیار گرفته است.

آی بی ام: این شرکت بزرگ و قدیمی آمریکایی، پنجمین شرکت بزرگ دنیا از این نظر به حساب می‌آید. اما رتبه کلی این شرکت در میان بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان سی و دوم است.

اِی‌تی‌اندتی: بزرگ‌ترین سرویس‌دهنده مخابراتی آمریکا در حال حاضر سی و سومین شرکت بزرگ جهان است و هفدهمین شرکت ارزشمند جهان هم به حساب می‌آید. این شرکت همچنین رتبه بیست و هفتم را از این نظر به خودش اختصاص داده است.

مایکروسافت: غول نرم‌افزاری جهان در حال حاضر چهل و دومین شرکت بزرگ جهان است و با ارزش بازار 54.273 میلیارد دلار چهارمین شرکت ارزشمند جهان هم به حساب می‌آید.

تلفونیکا: این سرویس دهنده مخابراتی بزرگ اسپانیا در حال حاضر رتبه 57 را در فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در اختیار دارد. از سال 1924 فعالیتش را به صورت رسمی آغاز کرده، این روزها برای بسیاری از کاربران اروپا و جهان شناخته شده است. این شرکت با سود 7 میلیاردی، شصت و ششمین شرکت پر سود جهان است.

وریزون: این شرکت آمریکایی بزرگ در حال حاضر شصت و ششمین شرکت بزرگ دنیا است و چهل و سومین شرکت ارزشمند جهان است.

اچ پی: شصت و هفتمین شرکت بزرگ جهان در حال حاضر بزرگ‌ترین تولیدکننده کامپیوترهای شخصی جهان هم هست. فروش این شرکت در سرتاسر دنیا آنقدر زیاد است که با درآمد 125 میلیارد دلاری حاصل از آن تبدیل به بیست و نهمین شرکت پر فروش جهان شده است.

اینتل: بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده تراشه‌های دنیا در حال حاضر رتبه 85 را در میان فهرست بزرگ‌ترین شرکت‌های جهان در اختیار دارد. این شرکت سی و پنجمین شرکت ارزشمند جهان است. سود 9.12 میلیارد دلاری این شرکت از فروش محصولاتش آن را به بیست و هشتمین شرکت پر سود جهان تبدیل کرده است.

سیسکو: نود و یکمین شرکت بزرگ جهان همان تولیدکننده بزرگ تجهیزات ارتباطی دنیاست. این شرکت که بیشتر به خاطر طراحی و تولید تجهیزات شبکه در جهان شناخته می‌شود، چهل و هفتمین شرکت ارزشمند جهان است. سود حاصل از فروش این شرکت برابر 7 میلیارد دلار است و آن را به شصت و هفتمین شرکت پر سود دنیا تبدیل کرده است.

 تیم اقتصادی سورنا

مرکز توسعه و انتقال فناوری سورنا