بازده سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصاد ایران

بازده سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصاد ایران


نمودار زیر، بازدهی بازارهای سرمایه گذاری را نشان می دهد.
 
 
مقایسه بازدهی بازارها در سال ۹۵ نشان می‌دهد که حداکثر میزان بازدهی متوسط سالانه در حدود ۲۵ درصد مربوط به خرید مشارکتی خودرو و کمترین آن نیز ۵٫۶ درصد مربوط به دلار بازار آزاد بوده است. نزدیکترین رقیب به سرمایه گذاری در خرید مشارکتی خودرو، سود بانکی است. سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز با رشد ۱۸٫۷ در رتبه سوم قرار دارد.
 
براساس گزارش بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر مربع مسکن در شهر تهران در انتهای سال ۹۴ حدود ۴۲٫۱ میلیون ریال بوده که این رقم با ۸٫۴ درصد رشد به ۴۵٫۷ میلیون ریال در انتهای سال ۹۵ رسیده است. البته متوسط تغییرات نرخ هر مترمربع مسکن طی ماه های سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ حاکی از بازدهی ۱۰٫۸ درصد است.
 
با توجه به اینکه عمده سرمایه گذاران در بخش مسکن همزمان با خرید مبادرت به اجاره دادن مسکن می نمایند، این گزینه نیز به عنوان یک روش سرمایه گذاری می تواند مورد توجه قرار گیرد. در این صورت، سرمایه گذاری در بخش مسکن توانسته بازدهی متوسط ۱۷ درصدی را به دنبال داشته باشد.
 
گزینه پرریسک سرمایه گذاری یعنی بورس نیز در سال ۹۵ نتوانست سرمایه گذاران را راضی نگه دارد. تحولاتی که در بورس رخ داد، باعث گردید رشد شاخص کل نسبت به سال قبل منفی شود. ابلاغ صورت‌های مالی IFRS و اختلاف نظر سازمان حسابرسی با بانک مرکزی باعث گردید نماد بانک‌ها متوقف شده و پس از بازگشایی نیز افت شدیدی را تجربه کنند. به جزء صنایع خودروسازی و چند صنعت دیگری، وضعیت بازدهی در سایر صنایع نیز چندان جذاب نبود.
 
آنچه که در یک سرمایه گذاری مهم است، علاوه بر میزان بازدهی سرمایه گذاری، ریسک سرمایه گذاری نیز می باشد.
 
منبع : تحلیل بانک