نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اپل نمونه موفق سرمایه گذاری خطرپذیر

اپل نمونه موفق سرمایه گذاری خطرپذیر


نمونه سرمایه گذاری موفق/سورنا

استیو جابز و استیو وزنیاک  که در دبیرستان هم کلاسی بودند در باشگاه هوم بورو در بِی اِریا یک دیگر را می دیدند و باهم تبادل نظر می کردند. استیو وزنیاک در بهار 1975 یک کامپیوتر شخصی ساخت تا در باشگاه به دوستانش ارائه کند. استیو جابز با یک شم اقتصادی قوی دریافت که بازار بزرگی پیش روی چنین کامپیوترهایی وجود دارد و آنان در سال 1976 شرکت کامپیوتری اَپل را تاسیس کردند.

وزنیاک یک مهندس الکترونیک خود آموخته بود که کامپیوتر Apple I را طراحی کرد و جابز مدل کسب و کار را برای این محصول جدید مدیریت کرد. جابز تدارک قطعات و طراحی مدل بازاریابی را به عهده گرفت در حالی که وزنیاک کارهای فنی را دنبال می کرد. جابز برای بازاریابی سراغ فروشگاه کامپیوتری بایت شاپ رفت و با اظهار علاقه مدیر فروشگاه برای سفارش 10 دستگاه کامپیوتر رو به رو شد و برای هر دستگاه بر روی مبلغ500  دلار توافق کردند، جابز برگه سفارش رسمی را گرفت و به فروشگاه قطعات الکترونیک کرام مراجعه کرد و با ارائه برگه سفارش توانست قطعات لازم را به صورت نسیه دریافت کند و استیوها در گاراژ خانه پدری جابز شبانه  روز به ساختن کامپیوترها و آزمایش آن ها اقدام کردند و به موقع توانستند آن ها را به خریدار تحویل دهند و هزینه قطعات را پرداخت کنند و سود مناسبی نیز کسب نمایند و راهی برای تامین اعتبار سفارش های بعدی هموار کنند.

بنیان گذاران اپل/سورنا

اپل روز 12 دسامبر سال 1980 وارد بورس سهام شد و سهام آن برای خرید به عموم عرضه گردید، ارزش شرکت اپل پس از ورود به بورس به 1/7 میلیارد دلار رسید .

سرمایه گذاران خطرپذیر پس از آن که شرکت اپل بااین ارزش گذاری وارد بورس  شد، بیش از پیش فعال شدند و امروزه ارزش سهام آن از 600 میلیارد دلار نیز فراتر رفته است .

استیو جابز با خلاقیت و نوآوری از 2007 تا 2011 به عنوان مدیر عامل اپل تحولات  زیادی در دنیای فناوری و کسب و کار پدید آورد تا این که بیماری امانش نداد و اپل را به یاران جوانتر سپرد. پس از آن نیز اپل هم چنان در ارائه محصولات جدید که سیستم های توسعه یافته محصولات قبلی هستند و ارائه محصولاتی از قبیل ساعت های هوشمند یا سیستم های مالی برای پرداخت و دریافت به کمک تلفن هوشمند و غیره هم چنان به عنوان یک شرکت فعال و پویا مشغول فعالیت است. شرکتی که ارزش آن از 600 میلیارد دلار فراتر رفته است و درآمد آن در سال 2013 بالغ بر 170 میلیارد دلار بوده است.

نمونه سرمایه گذاری موفق/سورنا