امید کردستانی (مدیر ارشد گوگل)

امید کردستانی (مدیر ارشد گوگل)


امید کردستانی در سال 1342  در تهران متولد شد و در نوجوانی بعد از فوت پدرش به آمریکا مهاجرت کرد. وی مدرک مهندسی برق از دانشگاه "سن خوزه " آمریکا را دارد و کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت ارشد کسب و کار( MBA)  از دانشگاه استنفورد گرفته است.

بعد از فارغ التحصیلی وی در شرکت نت اسکیپ مشغول به کار شد و این شرکت پله ترقی برای پیوستن به شرکت گوگل شد. شرکت نت اسکیپ، یکی از شرکت‌های بسیار پیشرو در زمان خود در زمینه طراحی مرورگرهای اینترنتی بود. کردستانی در این شرکت سمت نائب رئیس بخش توسعه کسب و کار و فروش را برعهده داشت و توانست در یک دوره سه ماهه فروش شرکت را از 20 ملیون به 55 ملیون دلار برساند.

کردستانی در سال 1999، بعنوان دوازدهمین عضو خانواده گوگل در سمت "مدیر ارشد بازاریابی و توسعه بین الملل گوگل" بعد از انجام مصاحبه ای جالب با "سرگی برین" پای یک میز پینگ پنگ و بعد از آن با بمباران سوالات سایر اعضای گوگل، انتخاب شد. وی توانست در طول 18 ماه از صدر 100هزار رقیب تبلیغاتی خود پیشی بگیرد و سود کلانی را برای گوگل به ارمغان آورد. همچنین کردستانی فروش شرکت گوگل را از صفر به 3 میلیارد دلار رساند. شرکت گوگل بیشتر درآمد خود را مدیون ابتکارات کردستانی است. وی بعد از ورود به گوگل متوجه شد که مهمترین دارایی گوگل ترافیک بالای آن  هست او از این مورد استفاده کرد و با ثبت آگهی های تکی و کوچک میلیون ها دلار پول نصیب گوگل شد. تئوری وی در زمینه حراج و شناسایی نیازهای مشخص هر آگهی دهنده وی را بعنوان بنیانگذار مالی – بیزینسی گوگل تبدیل کرد.

کردستانی در 8 می 2008 در مجله تایمز به عنوان یکی از صد نفری که دنیای ما را شکل داده‌اند نام گرفت. امید کردستانی در لیست ثروتمند‌ترین افراد جهان که هر سال توسط مجله فوربس منتشر می‌شود در رده پانصد و پنجاه و سوم و در لیست 400 ثروتمند امریکا در مقام دویست و چهل و ششم قرار دارد.

امید کردستانی در سال ۲۰۰۴ و پس از ارتقا شغلی، ثروتمند شد و سپس در سال ۲۰۰۹، گوگل را ترک کرد.  کردستانی علت ترک گوگل را نقل و انقالات مدیران شرکت های بزرگی هم چون فیسبوک عنوان کرد و گفت که قصد دارد بیشتر وقت آزاد خود را برای خانواده و علایق ورزشی خود صرف کند. ولی بدلیل علاقه فراوان" لری پیچ" بعنوان مشاور در کنار گوگل باقی می ماند تا اینکه در سال 2014 بعد از رفتن مدیر کسب و کار گوگل Nikesh Arora لری پیج بلافاصله کردستانی را به بازگشتن دعوت کرد . وی در مصاحبه ای علت بازگشتش به گوگل را با توجه به اینکه وی فردی ثروتمند و بازنشسته بود می گوید: "به ندای قلبم گوش دادم و می دانستم باید به چنین موقعیتی، دست کم یک شانس بدهم و دوباره عاشق کار کردن در گوگل شدم. "

از خصوصیات بارز کردستانی خوش رفتاری وی با همکاران و رئیسان خود است که هنگام ملاقات آنها را در آغوش می گیرد. وی همکاران خود با این ملاک انتخاب می کرد که اگر قرار باشد درفرودگاهی مجبور به توقف چند ساعته باشیم و بخواهیم از این چند ساعت لذت ببریم آیا این فرد بعنوان یک همنشین روشن فکر برای سپری کردن این چند ساعت مناسب است یا نه؟ وی در اکثر ساعات کاری یا در بیرون از محل کار بود یا در مسافرت سپری می کرد.

او همیشه ظارهری آراسته و رسمی دارد و در جلسات حساس گوگل همانند یک دیپمات رفتار می کند و در فضای استرس آلود و شتابنده جلسات شرکت در میان  جر و بحث های شدید مدیران وی همیشه میانجی و قاضی است. شعار همیشگی کردستانی: " ایجاد رابطه، اعتمادسازی، انجام وعده و قول ها ، و نهایتا پولدارتر کردن سهامداران و شرکا است."