افزایش سرمایه‌گذاری و رشد سریع داروهای زیست‌فناوری در سال ۲۰۱۶

افزایش سرمایه‌گذاری و رشد سریع داروهای زیست‌فناوری در سال ۲۰۱۶امروزه با گسترش روز افزون الکترونیک و زیست‌فناوری، پیشرفت‌های بسیار زیادی در زمینه ابزارهای زیست‌الکترونیک حاصل آمده است. با شروع سال جدید چندین شرکت بزرگ و فعال در زمینه داروهای زیست‌فناوری روند رو به رشد خود را تسریع بخشیده‌اند و توجه سرمایه‌گذاران زیادی را به خود جلب کرده‌اند. شرکت اندونوو(Endonovo) و آکتینیوم از جمله شرکت‌هایی هستند که چشم‌انداز روشنی در سال 2016 دارند.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بخش فناوری های همگرا(nbics): با شروع سال جدید میلادی، شرکت اندونوو (Endonovo)، به طلایه‌دار صنعت پزشکی زیست‌الکترونیک تبدیل شده است و انتظار می‌رود تا این شرکت از طریق درمان التهاب در بافت‌های حیاتی جایگاه خود را در این حوزه تثبیت کند. این شرکت زیست‌فناوری با گسترش ابزار غیرتهاجمی زیست‌الکترونیک خود برای درمان شرایط التهاب در ارگان‌های حیاتی به شرکتی مبدل شده است که سرمایه‌گذاران به دقت فعالیت آن‌ را در سال 2016 زیر نظر گرفته‌اند.
در مطالعات انجام گرفته بر روی موش مشخص شد که این فناوری سبب کاهش قابل ملاحظه التهاب می‌شود و این فناوری به عنوان یک ابزار غیرتهاجمی ضد التهاب موثر عمل می‌کند. التهاب در ارگان‌های حیاتی منجر به تخریب بافت و در ادامه نقص عضو و حتی مرگ می‌شود. در حال حاضر این شرکت برای ارزیابی پتانسیل فناوری برای درمان و جلوگیری از نقص عضو و دیگر شرایط حاد التهابی در ارگان‌های طبیعی همچون جگر، تحقیقات در بخش پیش بالینی را سرعت بخشیده است.
به‌نظر می‌رسد که شرکت اندونوو طلایه‌دار صنعت نوظهور پزشکی زیست‌الکترونیک است که محصولات تحریک‌کننده‌های عصبی قابل‌کاشت غیرتهاجمی تولید می‌شوند. در حال حاضر سرمایه‌گذاران به فناوری‌های اندونوو واکنش‌های مثبتی نشان داده‌اند به طوری که سهام این شرکت با رشد قابل توجهی مواجه شده است.
این فناوری زیست الکترونیکی و دیگر فناوری‌هایی که در این شرکت در حال توسعه هستند، سبب شده است تا شرکت اندونوو روند رو به رشد داشته باشد. این روند رشد سهام اندونوو مشابه با برخی دیگر از شرکت‌های زیست‌فناوری است که دارای الگوی رشد مشابهی هستند: شرکت داروسازی آکتینیوم (ATNM) یک شرکت دارویی‌زیستی است که در حال حاضر مشغول تحقیقات بر روی بهبود روش‌های درمانی سرطان با استفاده از روش ایمن درمانی ذره آلفا (APIT) هستند. این شرکت اعتقاد دارد که در سال 2016 به پیشرفت‌های بسیار بزرگی بخصوص در ارتباط با فاز سه تست‌های کلینیکی داروی Iomab-B و فاز دو تست‌های کلینیکی داروی Actimab-A، دست خواهد یافت.
شرکت Chimerix مسیر تازه‌ای برای توسعه و گسترش داروهای ضدویروسی خوراکی برای درمان بیماری‌های مزمن پیش گرفته است. در حال حاضر این شرکت در فاز 3 فرایند توسعه بالینی دارویی موسوم به brincidofovir است. این داروی نوکلئوتیدی در برابر پنج خانواده ویروس‌های DNA انسان شامل ytomegalovirus (CMV)، adenovirus (AdV)، ویروس BK و ویروس‌های تبخال واکنش نشان می‌دهد.
به عنوان آخرین نمونه، Arena یک شرکت زیست‌دارویی دیگر است که در سال 2016 توجه زیادی را به خود جلب خواهد کرد. تمرکز این شرکت بر روی کشف، گسترش و تجاری‌سازی داروهایی است که گیرنده‌های جفت‌شده با پروتئین G (GPCRs) را شناسایی می‌کنند. محصول اولیه شرکت، BELVIQ (lorcaserin HCl) یک داروی پزشکی مورد تایید وزارت غذا و داروی امریکاست که برای کمک به کاهش وزن در افراد بالغ چاق (شاخص جرم بدن، [BMI] ≥ 27kg/m2) یا افراد خیلی چاق (BMI ≥ 30 kg/m 2) تجویز می‌شود. در حال حاضر این شرکت در حال بررسی مزیت‌های بالقوه استفاده از لورکازرین برای جلوگیری از استعمال دخانیات است.

منبع : http://www.baystreet.ca/viewarticle.aspx?id=435751