اعطای وام تا سقف 30 میلیارد ریال برای تاسیس کارخانه محصولات دانش بنیان

اعطای وام تا سقف 30 میلیارد ریال برای تاسیس کارخانه محصولات دانش بنیان


تاکنون برای تاسیس کارخانه تا سقف 30 میلیارد تومان از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی وام اعطا شده است.

حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی تنها مشمول شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در تهران نیست، شرکت‌های دانش‌بنیان علاوه بر تهران در سایر استان‌های کشور مستقر شده‌اند؛ به گونه‌ای که از 1350 طرحی که در صندوق به تصویب رسیده است، تنها 595 طرح مربوط به استان تهران می‌شود و 755 طرح برای سایر استان‌ها هستند. تنها استان «ایلام» است که تاکنون هیچ طرحی به صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه نکرده است

حمایت‌های این صندوق از راه‌اندازی خط تولید و کارخانه برای تولید صنعتی محصولات دانش‌بنیان شرکت‌ها، مشروط بر آنکه طرح دانش‌بنیان شرکت‌هایی که دانش‌بنیان بودن آنها احراز شده باشند و مورد تایید فنی و اقتصادی صندوق قرار گیرند، مشمول وام این صندوق با نرخ 11 درصد خواهد شد. علاوه  بر آنها شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از وام سرمایه در گردش تا سقف 5 میلیارد تومان و با نرخ 11 درصد نیز برخوردار شوند.

تسهیلات لیزینگ از دیگر تسهیلات این صندوق می باشد که  شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه بازار محصولات خود می‌توانند از تسهیلات لیزینگ پیش‌بینی شده در این صندوق بهره‌مند شوند.

نرخ تسهیلات صندوق برای طرح‌های در حال ساخت نمونه فنی 4 درصد و تسهیلات سرمایه در گردش و صادرات 11 درصد است، ضمن آن‌که نرخ سود لیزینگ تا سقف 500 میلیارد تومان 9 درصد تعیین شده است که این اعداد بیانگر پایین بودن نرخ سود تسهیلات صندوق است.

آمار تسهیلات اعطا شده به شرکت‌های دانش‌بنیان

از 2717 شرکتی که تاکنون دانش‌بنیان شده‌اند، 2557 طرح به این صندوق ارسال شده است. برخی از شرکت‌ها 2 و یا 3 طرح به صندوق ارائه کرده‌اند. که به نظر می‌رسد این تعداد طرح از حدود 1500 تا 1700 شرکت به صندوق ارسال شده باشند که این عدد نشان می‌دهد درصد بالایی از شرکت‌های دانش‌بنیان به این صندوق طرح ارائه کرده‌اند. تعداد طرح‌های رد شده در این صندوق را 700 طرح می باشد.

 

منبع : ایسنا