استارت آپ ناب

استارت آپ ناب


رویاهات را با دست خودت بساز

استارت آپ ناب، رویداد سه روزه کارآفرینی با موضوع " مدیریت شهری و شهر هوشمند"

تمرین الفبای کسب و کار در استارت آپ ویکند

استارت آپ ویکند یزد در تاریخ 14 آذر ماه در آمفی تئاتر دانشگاه یزد به صورت رسمی آغاز به کار کرد و در روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه ادامه دارد.

با سخنرانی مهندس تقی فرهنگ نیا مربی کسب و کار و مدیر مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات پارک علم و فناوری یزد آغاز شد. ابتدا معرفی مختصری از استارت آپ ویکند صورت گرفت و سپس مثال هایی از آن زده شد مثالهایی که به ما نشان میداد بیشتر کارتون هایی که در زمان کودکی مشاهده می کردیم قصد داشتند راههای جدید نوآوری و کارآفرینی را به ما آموزش بدهند.

در زمانی که محصل بودیم موضوع انشایی که بیشتر ما با آن خاطره داریم موضوع: علم بهتر است یا ثروت بود. که اکثر ما در آن موقع علم را انتخاب می کردیم و بیخبر از آن بودیم که شاید در آینده نظرمان بالعکس باشد. امروزه معنای ثروت همان کار و درآمد عالی است و علم معنی یادگیری و رشد را می دهد.پس هر کسی که این دورا داشته باشد دارنده علم یا ثروت هست.

از آنجایی که انسان ها بر اساس سلسله مراتب نیازهای آبراهام مزلو، نظریه پرداز کلاسیک مدیریت یازهای آدمی از یک سلسله‌مراتب برخوردارند که رفتار افراد در لحظات خاص تحت تأثیر شدیدترین نیاز قرار می‌گیرد. هنگامی که ارضای نیازها آغاز می‌شود، تغییری که در انگیزش فرد رخ خواهد داد بدین گونه است که به جای نیازهای قبل، سطح دیگری از نیاز، اهمیت یافته و محرک رفتار خواهد شد. نیازها به همین ترتیب تا پایان سلسله‌مراتب نیازها اوج گرفته و پس از ارضاء، فروکش کرده و نوبت به دیگری می‌سپارند. در این مورد هم صدق می کند به این صورت که زمانی ما انسان ها احساس و تمایل بیشتری به یادگیری داریم و بعضی مواقع بالعکس.

از دیدگاه مهندس فرهنگ نیا اصولی که در استارت آپ ویکند یاد میگیریم شامل موارد زیر است :

 1. تمرین مذاکره (بیان ایده) : به این معناست که سرگروه هر تیم بتواند به مدت یک دقیقه درباره ایده اش صحبت کند و بتواند از داوران رای بگیرد.
 2. رای گیری برای ایده های برتر
 3. جذب و تشکیل تیم
 4. نوشتن
 5. ساخت محصول حداقل (NVP)
 6. مصاحبه با مردم (مشتری فرضی)
 7. فروش محصول به داورها (مشتری ها)

از دیدگاه مهندس فرهنگ نیا، تعهد به هدف از خود هدف مهم تر است.تعهد به هدف به این معناست که در هر مرحله باید موفق شویم تا وقتی به مرحله نهایی رسیدیم پیروز میدان ما باشیم.

در بنیان شرکت از زمانیکه کار استارت می خورد تا زمانیکه کارآفرین به اشتباهاتش پی می برد زمانی بین 3 تا 5 سال طول می کشد. بعد از گذشت این زمان و رفع و حل موضوع شرکت شروع به سود دهی می کند.

نکات مهم استارت آپ از دیدگاه مهندس فرهنگ نیا:

 1. ایده هایی را انتخاب کنید که در دسترس باشد.
 2. ایده ای را شروع کن که الان روی آن کار انجام می دهند و تو روش انجام کار را با نوآوری تغییر بده.
 3. حداقل پنج تا از رقبای خود را بشناسید.
 4. روی مرز بازار حرکت کن.
 5. ایده هایی را انتخاب کنین که مقاله درباره اش بسیار است.

استارت آپ ویکند= کار تیمی + ارائه ایده+کارگاه آموزشی

ادامه بحث با سخنرانی مهندس امیر جهانگرد

موضوع بحث مهندس جهانگرد مرتبط با موضوع اصلی استارت آپ ویکند یعنی  " مدیریت شهری و شهر هوشمند" بود و هم چنین معرفی چند اپلیکیشن مرتبط که در کنیا، بارسلونا، پرتغال و بقیه نقاط دنیا وجود دارند بود.

شهر هوشمند: یک چشم انداز توسعه شهری است که راهکارهای مختلف ICT را به صورت امن برای مدیریت منابع یک شهر یکپارچه می کند:

 1. مدارس
 2. کتابخانه ها
 3. سیستم های حمل و نقل
 4. بیمارستان ها
 5. نیروگاه ها
 6. شبکه های تامین آب
 7. مدیریت پسماند
 8. اعمال قوانین
 9. و دیگر خدمات اجتماعی

محورهای شهر هوشمند:

 1. اقتصاد هوشمند
 2. حمل و نقل هوشمند
 3. محیط هوشمند
 4. مدیریت هوشمند
 5. زندگی هوشمند
 6. مردم هوشمند

چند مثال از شهر هوشمند:

 • اپ I love beijing در پکن:

شهروندان می توانند مسائلی مانند چراغ های خراب خیابان و چاله ها را به مدیریت شهری گزارش کنند.

 • مشارکت مردم در فرآیند طرح ریزی:

بانگالور: موسسه MOD امکان بحث آنلاین در مورد آینده محله SHanthingar را برای شهروندان فراهم کرد.

شناسایی فضاهای متروک شهری به عنوان نگرانی اصلی شهروندان

ایجاد یک نرم افزار که شهروندان با استفاده از نقشه می توانند این مکان ها را روی گوشی هوشمند خود مشخص کنند.

 • مدیریت ترافیک

جاکارتا: شهروندان می توانند با استفاده از توییتر رفتن به محل کار به صورت اشتراکی را سازماندهی کنند. حساب توییتر این پروژه 83000 کاربر دارد. روزانه 1000 درخواست برای اشتراک سواری ارسال می شود.رشد این بستر می تواند به کاهش ترافیک کمک کند.

این رویداد در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه 17 و 18 آذرماه در دانشگاه یزد برگزار شد و در روز جمعه تیم های اول و دوم مشخص شدند و جوایز خود را دریافت کردند.

نتیجه گیری:

استارت آپ ناب رویدادی آموزشی-تجربی غیر انتفاعی است که همانند رویداد استارت آپ ویکند طراحی شده است و در پایان هفته برپزار می شود. هدف آن، افزایش علاقه در جوانان به کارآفرینی به منظور راه اندازی کسب و کار از راه عملی است که طی سه روز متوالی این امر تحقق می یابد. در پایان یک تیم به عنوان برنده انتخاب می شود و با تامین هزینه راه اندازی آن کسب و کار از آن تقدیر می شود.

تیم اول استارت آپ ناب

تیم دوم استارت آپ ناب