کوئرکی نمونه ناموفق سرمایه گذاری خطرپذیر

کوئرکی نمونه ناموفق سرمایه گذاری خطرپذیر


سرمایه گذاری خطرپذیر/سورنا

این وب سایت در سال 2009 توسط بن کافمن تاسیس شد ، فروشگاهی ایده ال برای مخترعین و افراد خلاق است ، کوئرکی در دنیای استارتاپ ها نقطه ی درخشانی بود، حتی در نظر بدبین هایی که نمی توانستند پلتفرم آنلاینِ آن برای نوآوران با استفاده از جمع سپاری مالی را دوست نداشته باشند. این استارتاپ به افراد بی نام و نشان و امریکایی های معمولی که ایده ی خوبی در سر داشتند کمک می کرد ایده شان را بسازند. به علاوه، راه حل های ابری یا از این دست خدمات مجازی هم ارائه نمی داد که چندان نتایج واضحی نداشته باشد، بلکه محصولات واقعی و ملموسی تولید کرد که می توانستید آنها را در فروشگاه های محل خود در دست بگیرید، تحسین کنید و بخرید. سرمایه گذاران نیز بسیار آن را دوست داشتند. امثال اندریسن هوروویتز، کلاینر پرکینز کافیلد و بایرز ۱۷۰ میلیون دلار روی این استارتاپ سرمایه گذاری کردند. 

بنیان گذار کوئرکی/سورنا

نکات جالب و قابل توجه Quirky بخشهای مرتبط با کارآفرینی و استارتاپ هاست، کسانی که ایده دارند و آن را اجرایی نکرده اند یا امکانات لازم را ندارند می توانند ایده های خود را برای این مجموعه ارسال کنند هر هفته در محل این شرکت واقع در نیویورک گردهمایی و دورهمی های دوستانه ای برگزار می شود که در آن علاوه بر مطرح شدن ایده ها، علاقه مندان ، کارآفرینان و مخترعین با یکدیگر آشنا شده و تیم های کاری تشکیل می شود.

سرمایه گذاری خطرپذیر/سورنا

اوایل سال ۲۰۱۵ مشخص شد از جانب سرمایه گذاران پول بیشتری برای تأمین مخارج استارتاپ مذکور به دست آن نمی رسد. بن کافمن، تابستان از موقعیت خود کناره گیری کرد و کوئرکی نیز در۲۲ ماه سپتامبر ۲۰۱۵ اعلام ورشکستگی کرد. ضرر بسیار بزرگی بود؛ چیزی در حد و اندازه های Fab.com که ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده بود؛ البته شاید کمی نا امید کننده تر از آن.